Yunanistan-IMF, Çin, IMF

IMF

Yarın Yunanistan ve Euro bölgesi bakanları arasında yapılacak olan görüşme 12 Mayıs IMF ödemesi öncesi son durak. Schaeuble  “(Bloomberg) — German Finance Minister Wolfgang Schaeuble warned that governments can sometimes default by accident, in ajab at Greek officials still holding out for a better deal from creditors as their cash supplies run critically low.” dün “kaza” defaultlarına karşı uyarıda bulundu.

12 Mayısta ödeme olmazsa teknik olarak ne olacağını paylaşmakta IMF kaynaklı fayda var:

  • Hemen ertesinde IMF ödeme yapmayan ülkeye bir mesaj çekerek ödemenin tam olarak yapılmasını talep ediyor. Ve ödeme yapılmadan önce söz konusu ülkenin hiç bir IMF kaynağını kullanamayacağı veya kullanmak için talep gelirse kurul tarafından değerlendirilmeyeceği iletiliyor.
  • 2 Hafta : Ülke temsilcisine bir kez daha konunun ciddiyeti ve aciliyeti hatırlatılıyor. 
  • 1 Ay: MD (yani şu anda Lagarde) Executive Board’a yani 24 kişiden oluşan ve 188 ülkeyi doğrudan veya gruplar halinde teslim eden Kurula bir üyenin ödemesini geçirdiğini açıklıyor.
  • 6 Hafta: MD ödeme yapılmaması durumunda Exec. Board’a resmi bir şikayet yapılacağını iletiyor.MD aynı zamanda Exec. Boardla görüşüp bir düzelme olmadığı taktirde üye temsilcilerine söz konusu üyenin durumunu belirten bir mesaj yolluyor.
  • 2 Ay: MD Exec. Board’a resmi şikayette bulunuyor. (bu  aslında teknik default anlamına geliyor ancak hem Fitch hem de S&P IMF’e ödeme yapılmazsa kredi notunun SD’ye çekilmeyeceğini açıklamış durumda, burada kritik nokta EFSF kredileri, ödenmezse cross default ve co financing maddeleri üzerinden tüm bonolarda default gelebilir.)

Bu ilk kez gelişmiş bir ülkenin IMF’e defaultu demek. Ancak aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi pek çok ülke ödemesini geciktiriyor.

GeA�ikmiAY IMF borA�larA�

İkinci konu ise elbette Çin. Bugünkü kararla beraber PBOC bankaların mevduata verdikleri faizlere tavanı *1.3 kattan *1.5 kata yükseltti. Bu liberalizasyon yolunda önemli bir adım. Hem de mevduat sahibinin enflasyona karşı reel bir getiri yapması büyüme modeli açısından kritik. Önümüzdeki aylarda Çin’de eyaletlerin yeni bono ihraç dalgası başlayacak. Bu kez bu ihraçlar “gölgede” kalmayacağından kamu borcuna eklenecek. Bu konuda ileride daha detaylı yazacağım. Daha normal QE’yi hala anlayamamış durumda olan piyasanın bu adımı da QE olarak değerlendiresi tehlikeli.

Son olarak geçtiğimiz günlerde yaşanan Bund yükselişi. Üzerinde herkes fikrini beyan ettiği için ben bir şey yazmak istemiyorum. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var. IMF Nisan ayında yayınladığı Global Stabilite Raporunda bir bölümünü bono fonları ve likiditesine ayırmıştı.Yazı aslında FED üzerinden EM ve hi-yieldlerde oluşacak likidite krizinden bahsediyor olsa da ECB QE ve Solvency2 neticesinde Bundlar dahil gelişmiş ülke bonolarında da likidite kalmadı (hisse piyasalarında da durum farklı değil) . Bunların zıplama nedeni x,y,z ne olursa olsun bu kadar büyük zıplamasının nedeni likidite olmaması. Ve 2015 sonuna doğru bonolardan çıkış başladığında bugün gördüğümüz çocuk oyunu gibi kalacak….

Şant Manukyan

Müdür | Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev

468x68

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments