Ya hep ya hiç

Tüm piyasalar açısından gerek teknik gerekse temel olarak çok kritik olduğunu düşündüğüm günlerden/seviyelerden geçiyoruz. 21 Ağustosta yayınlanacak olan tutanaklar FED’in parasal genişlemeyi bitirmeye ne kadar yakın olduğunu gösteren ilk işaret olacak. 

Ardından Jackson Hole toplantıları geliyor. Bu defa çok önemli bir sinyal çıkmayacak gibi görünse de piyasanı yakından takip edeceğine hiç şüphe yok. Günü geldiğinde daha fazla detaylandırırım ancak FED QE’yi bitirmeyi düşünüyorsa mutlaka faizlerin ne zaman arttırılacağına dair bazı gri alanları netleştirmeye çalışacaktır. Ve bu da beklenenin aksine, QE’nin sona ermesi nedeni ile düşeceğine inanılan, endeksleri çok daha yukarı seviyelere taşıyabilir. 

Son günlerde gelen ve 5% civarı sert bir geri çekilmeye işaret eden Hindenburg Omen gibi teknik göstergeleri bir yana bırakırsak Nasdaq ve Russell gibi hızlı hareket eden endeksler artık 2000 ve 2007 zirvelerinin net bir şekilde kırıldığına işaret ediyor. Tam 13 sene boyunca kırılamayan dirençlerin kırılması büyük bir hareketin işareti olabilir. Henüz iddialı olmak için erken olsa da endeksler iki yıl içinde çok yüksek primler kaydedebilir. Elbette bu görüşü değerlemeler açısından desteklemek çok kolay değil. Ancak yine de endekslerin önümüzdeki bir ay boyunca nasıl bir seyir izleyeceği sanırım önümüzdeki 24 ayın da belirleyicisi olacak. Değerli metallerde de önemli gelişmeler söz konusu. 

Uzun süre sonra ilk kez gümüş önderliğinde bir yukarı hareket görüyoruz. Gümüş ve Altın rasyosunun da 67 seviyesinden 61’e kadar gerilemesi hareketin güvenilirliğini arttırıyor. Altının 1350 seviyesini test etmesini bekliyorum. Ancak asıl sınav bu seviyenin aşılması ve 1420 seviyesinin görülmesi ile yaşanacaktır. Geçmiş döngülere baktığımızda Altında ayı düzeltmesinin (evet ben Altının boğa piyasasında olduğunu ve çok daha yükseleceğini düşünüyorum) bitmiş olabileceğine dair işaretler artıyor. Ancak elbette ABD reel faizleri Altının seyri üzerinde çok etkili olacak. Takip edilmesi gereken diğer bir değerli metal çifti de Paladyum ve Platin. Bu ikilinin de oranı 2002 seviyesine gerilemiş durumda. Yani Platin Paladyuma oranla zayıflamış. Kesinlikle takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir süredir 2.75% seviyesinden dönen ABD 10 yıllık getiriler de FED’in QE kararına bağlı olarak yönünü netleştirecektir. Aslında soru 2.75% kırılacak mı değil ne zaman kırılacak. Önümüzdeki yıllarda bütün dünyada faizlerin yükselmeye başlayacağına dair teorimi zaten paylaşmıştım. Ancak bu yükselişin hızı gelişmekte olan piyasalar da dahil olmak üzere pek çok varlığın fiyatlamasında çok etkili olacak.   

Şant Manukyan

Müdür | Uluslararası Piyasalar