TradeMaster FX Plus: Burada herkese göre bir App var!

Dümene geç, kendi platformunu oluştur… tmfx_blog_2

Son 20 yılda “platform trading” ya da “e-trading” konularında devrim niteliğinde gelişmeler oldu.

İlk once 90’larda nasıldı, hatırlayalım. 90’lı yıllarda grafik programlarının gelişmesiyle telefonda verilen alım-satım emirleri, yerini yavaş yavaş elektronik platformlara bırakmaya başladı. Ancak  günümüzdeki   imkanları düşünmeyin. Ara dönemde epey farklı ve zorlu yollar denendi.

İlk elektronik platformlarda konu canlı fiyatlar, grafik uygulamaları ve yine hesap durumunun görüntülenebilmesi çerçevesinde dolaşıyordu. Risk yönetimi konusu bu sistemin excel programıyla eş zamanlı çalıştırılması suretiyle takip edilmeye çalışıyordu. Platformların nadir olarak güncellenen sabit bir tasarımları vardı ve yine çok  sınırlı  algo  trading  imkanları söz konusuydu.

tmfx_blog_1

Piyasaların gelişimi, artan risk ortamı, hız ve basitliğe duyulan ihtiyaç ile elektronik platformlarda bir miktar gelişme olsa da, yeni arayışlar ile her ihtiyaç için ayrı bir platformun oluşturulduğu bir dönem yaşadık. Teknik analiz için ayrı bir platform, risk yönetimi için ayrı ve yine algo trading için başka bir platform.

2000’li yıllar ile birlikte ise devrim niteliğinde gelişmeler oldu. Bunların başında akıllı telefonlar ve sosyal medyanın gelişimini saymalıyız.

Akıllı telefonlar sundukları “aplikasyon” mağazalarıyla kullanıcılara sadece dilediklerini seçme özgürlüğü değil, hızlıyı, güzel görüneni, kullanışlı olanı seçme, beğenme, yükleme ve dilediği zaman kaldırma imkânı da tanıdı. Böylelikle kullanıcıya yönelik aplikasyonlar (uygulamalar), kişilerin ihtiyaçları üzerinde duran ve “en iyiye” odaklanan bir yapıya büründü.

Diğer taraftan sosyal medya ise finansal piyasalar açısından bakıldığı zaman adeta büyük bir bilgi havuzuna dönüştü. Dünyanın herhangi bir yerindeki bir yatırımcının işlemlerini izlemek, dünyanın önde gelen haber kanallarını takip edebilmek, istediğinizde soru sorabileceğiniz bir uzman bulmak…

En önemlisi tüm bunlar hızlı bir şekilde bir aktivite olmaktan çok bir ihtiyaca dönüştü.

Yeni platformumuz tam da bu noktada bu ihtiyaçlara çok yönlü olarak cevap vermeye çalışıyor.

İşte yeni platformumuz TMFX Plus ile yapabileceklerinizden bazıları:

  • Aplikasyon (Uygulama) Mağazası: Geleneksel platformların ötesinde TMFX Plus platformu içinde kullanıma hazır bulunan aplikasyon mağazasından tamamen kendi ihtiyaçlarınıza ve beğeninize dönük olarak aplikasyonları tek tıkla yükleyebilir, dilediğinizde kaldırabilirsiniz. Nasıl bir trading çalışma alanı yaratmak istiyorsanız, platformunuzun dizaynından, haber, eğitim ve grafik alanlarına buradan algo uygulamalara kadar, görüntü ve içerik noktasında  herşey elinizin altında ve herşey sizin kontrolünüzde.
  • Birbirinden bağımsız çalışma alanları (workspace templates): Aslında TMFX Plus’ta biz sizin için kademeli çalışma alanları oluşturduk. Yeni başlayanlar, deneyimliler için ayrı ayrı çalışma alanları var. İsterseniz de Siz de kendinize göre farklı çalışma alanları oluşturabilirsiniz.  TMFX Plus  ile kapsamlı bir teknik analiz için bir çalışma alanı, algo-trading için bir çalışma alanı veya scalping ya da sadece haber takibi için farklı çalışma alanı yaratmakla birlikte, tüm bunları aynı çerçevede gruplamak  ve ilişkilendirmek de  mümkün.
  • Kullanışlı ve fonksiyonel tasarım: “Sürükle-Bırak” yöntemiyle sadece platform alanını değil, masaüstünüzü bile bir platforma dönüştürebilirsiniz. Platform size bu açıdan sadece görünüm ve algınızı kişiselleştirmenizi değil, içeriği de, fonksiyonları da kişiselleştirmenize olanak tanır.
  • Sosyal medya: Twitter gibi mecralara bağlanarak fikirlerinizi paylaşabilir, takip listenizdeki tüm akışa anında ulaşabilirsiniz. Dilerseniz çalışma alanınız içinde takip ettiğiniz twitter üzerinden anında işlem yapmak da mümkün.
  • Risk yönetimi: Hızlı ve fonksiyonel uygulamalarla pozisyonlarınızı her türlü piyasa şartlarında yönetebilirsiniz; istediğiniz zaman “Panic Button” uygulamasını kullanarak tüm pozisyonlarınızı tek tuşla kapatabilir veya “U-turn” uygulamasıyla mevcut pozisyonlarınızın yönünü tek tuşla tersine çevirebilirsiniz.
  • İşlem yönetimi: Platformunuzun işlem özelliklerini kişiselleştirerek her pozisyon için standart bir lot miktarı ayarlayabilir, açılan her pozisyon için TP (karı al) veya SL (zararı durdur) seviyelerini önceden belirleyebilirsiniz.

Sırada ne var?

Sırada bu zengin aplikasyon ortamını ve esnek, kişiselleştirilebilir işlem ortamını diğer piyasa işlemleri için de müşterilerimize sunmak var. İş Yatırım’ın platform markası TradeMaster’ı diğer tüm piyasalar için bu kapsamda tekrar düşünüyoruz. Bu aslında işlerin daha fazla teknoloji ile tekrar düşünülmesi kadar iş modelinizi ve işe yaklaşımınızı da tekrar düşünmeniz anlamına geliyor. Kurum önceliklerinden ziyade müşteri ihtiyaçlarının daha ön planda olduğu bir yaklaşımın benimsenmesi gerekiyor.

“İş Yatırım olarak konsantrasyonumuz fintech ya da sermaye piyasaları teknolojileri üzerine sürekli düşünmek değil, teknolojinin sunduğu imkanlar ile iş modelini daha müşteri odaklı hale getirmektir.”

Teknolojik gelişmelerin hızla devam etmesi ve daha ulaşılabilir olması, ucuzlaması, piyasaların ürün bazında standardize olmaya devam etmesi, düzenleyici otoritelerin şeffaflık talepleri de bu gidişatı destekleyecek diye düşünmekteyiz. Sermaye Piyasalarında son kullanıcıya dönük dijitalleşme çalışmaları çoklu ürün bazında hızlanarak devam edecek gibi duruyor. 2015 ve 2016’da da bizi izlemeye devam edin.

İlkay Dalkılıç

Direktör | Uluslararası Piyasalar

mail ve rapor alti banner 468x68_20141027

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments