Şu 7 Yıllık Döngü

Bilginin var olduğu süre boyunca “bilmek” isteyenler ve “bilinmek” isteyenler arasındaki denge hep ikincisini lehine gelişmiştir. Daha 10 sene önce TV’ye çıkabilmekle kendisini gösteren “bilinmek” arzusu artık Facebook ve Twitter sayesinde tamamen baskındır. Tarih boyunca da böyle olduğu için “bilenler” bilgiyi daha gizli şekillerde aktarmayı tercih etmişlerdir. Bilgiyi edinen kişinin nasıl kullanacağı ise kendisine kalmış. Swastika sembolünün Doğudaki aslı ve Batıda kendine vücut bularak yarattığı trajedi bunun en bilinen örneği olabilir.

Shemitah

Neden böyle bir girişte bulundum? Piyasalarımızda bir efsane gibi anlatılan 7 yıllık döngü yani asıl adı ile Shemitah’nın sonuna geldik. Ekte Google trends sonucunu görüyorsunuz. Konu ABD’de çığırından çıkmış durumda. Neden şimdi? Çünkü söz konusu Shemitah yılı bu hafta sonu 13 Eylülde son bulacak (25 Eylül 2014’te başlamıştı). Bu nedenle 14 Eylülde büyük bir çöküş bekleyenlerin sayısı hiç de az değil. Hele ki konuya “kanlı ay” ile beraber girerseniz iyice tadından yenmez hale geliyor (malum 28’inde) . Eh bir de FED toplantısı var! 🙂

Literatürde Shemitah’dan sonra da Jubilee year başlar. Klasik anlamı 50. yıl ama numerolojik olarak baktığınızda 7*7 den sonraki yıl (1 yıl önce IMF başkanı Lagarde 7’nin sihri konuşmasını yaptığında zaten olay kopmaya başlamıştı bile https://www.youtube.com/watch?v=Sx_IZ-AcQ_I ). Şu anda da o döneme giriyoruz (1966’da başladığı için).Bu mail list  finansal olduğu için konuyu mistik/dini konsepti içinde sürdürmeyeceğim. İnsanlar konuyu nasıl piyasaya bağlıyor? Malumunuz konu kuraklık/verimlilik, tarlayı “işlemek” ve “dinlendirmek”, borçların affedilmesi gibi “finansal” noktaların üzerinde gelişir.  Örneğin günümüze uyarlarsak 2001 veya 2008 değil 1994 Shemitah daha geçerlidir zira FED faiz artışı ile bono piyasasında muazzam bir karmaşa yaşanmıştır.Piyasaların farkında olmadan 7 yıl diye peşinden koştuğu ama asıl tarihlerini bilmediği döngü işte budur. Daha fazlasını yazmanın anlamı yok. Benim piyasa görüşlerim de zaten malum. Bir an değil bir süreç yaşıyoruz.

Şant Manukyan
Müdür | Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev

468x68

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments