Siyaset Tüm Ağırlığını Hissettiriyor

Kerry’nin bilinçsizce mi yoksa Obama’yı sıkıştığı durumdan kurtarmak içim mi söylediği belli olmayan sözlerin Rusya tarafından derhal kullanılması ile Suriye konusu bir süre için ötelendi gibi görünüyor. 

Ancak aşırı iyimser olmamızı gerektirecek bir durum da söz konusu değil. İç savaşın pençesinde kıvranan bir ülkede 50’den fazla olduğu iddia edilen kimyasal silah depolarının tespit, imha ve kontrol edilmesi çok zor. 

Son olayı incelemeye giden BM görevlilerine ateş açılması hatıralarda henüz bu kadar tazeyken gerçek anlamda bir kimyasal silahtan arındırma durumu söz konusu olmayacaktır. Ancak Temsilciler Meclisinden destek alamayacağını göre Obama açısından bu gelişme bir can simidi oldu diyebiliriz. Savaş kısmen gündemden çıkmış olsa bile siyaset tüm ağırlığı ile Eylül ayında gündemi oluşturacak. Amerika’da bütçe, borçlanma tavanı gibi konular öne çıkarken İtalya’da Berlusconi’nin ihraç edip edilmemesi oylanacak. Berlusconi meclisten çıkartılması durumunda hükümete verdiği desteği geri çekeceğini net bir şekilde ifade etmişti. Hükümetin zaten çok radikal reformlar yamaya gücü yok ve yeni bir erken secim İtalyan siyasetini daha da içinden çıkılamaz hale sokacaktır. Diğer yandan Almanya’da 22 Eylül tarihinde genel secimler yapılacak. Avrupa’nın en güçlü ve belki de tek gerçek lideri Merkel muhtemelen koltuğunu koruyacaktır. Ancak aksi bir durum veya gücünü kaybetmesi önemli bir gelişme olur. Yatırımcılar Euro bölgesinden alınacak kararların secim sonrasına ertelendiğine inanıyor. Bu nedenle secimin ardından sert fiyatlamalar görmemiz söz konusu. Ve elbette FOMC toplantısı. Çarşamba günü FED son dönemin en önemli kararlarını açıklayacak. Parasal genişlemenin azaltılıp azaltılmayacağı bu kararlardan birisi. Son gelen işsizlik verisi ve önceki aylarla ilgili revizyonların negatif olduğunu söyleyebiliriz. Ancak son bir yıllık ortalamaya baktığımızda ABD ekonomisinin 180 bin civarında istihdam yarattığını ve bunun da FED için sınırda bir rakam olduğunu biliyoruz. 

Kişisel görüşüm diğer büyüme sinyallerini ve piyasaların durumunu da göz önüne alacak olan FED’in 10-15 milyar dolar aralığında ve sadece hazine tahvillerini konu ederek harekete geçeceği yönünde. Ancak bu kadar önemli diğer bir konu da ilk kez açıklanacak olan 2016 büyüme, enflasyon ve işsizlik tahminleri olacak. Zira bu tahminler üzerinde çalışarak piyasalar FED’in ne zaman faiz arttıracağını okumaya çabalayacak.  Fiyatlamalar açısından altında 1330/50 ve 1420, euroda 1.3250 ve 1.310 önemli. Endekslerde ise Nasdaq biraz daha prim yapabilir ise sert bir yükseliş yaşanacaktır.

Şant Manukyan

Müdür | Uluslararası Piyasalar