Pozitif test sonucu sonrası piyasalar…

 

Trump’ın testinin pozitif çıkması sonrası dünya piyasalarındaki satış dalgası sınırlı ve geçici oldu. Haberin ekranlara düşmesi sonrası ABD vadelilerindeki keskin düşüş ek mali paket üzerinde anlaşmanın seçimlerden önce sağlanacağı beklentisiyle büyük ölçüde toparlandı.

Geçmiş tecrübe liderlerin hastalanması durumunda piyasaların sınırlı tepki erdiğini gösteriyor. Test sonuçları pozitif çıkan Bolsonaro ve Johnson vakaları sonrasında piyasaların tepkisi sınırlı olmuştu. Seçime bir ay kalmasına rağmen Başkan Trump’ın testinin pozitif çıkması sonrasında da piyasaların tepkisi farklı olmadı.

S&P 500 haftayı %1’in altında kayıpla 50 günlük ortalamasının altına gerileyerek kapattı. Ek mali paket çıkma ihtimalinin arttığına yönelik spekülasyonlarla ABD tahvilleri yükselirken, DXY dolar endeksinde sınırlı artış görüldü. Wall Street’teki kayıplara rağmen Avrupa hisselerinde ve gelişmekte olan piyasalardaki satışlar sınırlı oldu.

Mevcut piyasa fiyatlamaları Trump’ın sağlık durumu bozulmadan hastalığı yeneceği ve seçim faaliyetlerini sürdürdüğü bir senaryo ile uyumlu. Bu senaryonun ne kadar gerçekçi olduğunu önümüzdeki hafta Beyaz Saraydan yapılacak açıklamalar ve 15 Ekimdeki açık oturuma Başkan Trump’ın katılıp katılmaması ile anlayacağız.

Başkan Trump’ın sağlık durumunun kötüleştiği ve yoğun bakıma kaldırıldığı bir senaryoda durum değişebilir. Başkan Trump’ın görevi yardımcısı Pence’e devrettiği veya Başkanın kabinesinin sağlık durumu gerekçesiyle zorunlu olarak Pence’e devrettiği bir durum gündeme gelebilir.

Başkanın sağlık durumunun önümüzdeki hafta istikrara kavuşmaması durumunda Cumhuriyetçilerin yeni bir başkan adayı ile seçime gitme ihtimali artar. Muhtemelen Pence’in yeni başkan adayı olarak seçileceği bu senaryoda seçimlerin ertelenmesinin de değerlendirileceği ne olacağı bilinemez bir döneme gireriz.

Hangi senaryo gerçekleşirse gerçekleşsin gerek Trump – Biden açık oturumu gerekse Başkan Trump’ın gerekli önlemleri almadığı hastalığa yakalanması nedeniyle ABD seçimlerinin Demokratların galibiyeti ile sonuçlanması ihtimalini artırıyor. Açık oturum sonrası %42’den %40’a gerileyen Trump’ın yeniden seçilme ihtimali, pozitif test sonucu haberi sonrası bugüne kadar gördüğü en düşük seviye olan %34’e gerilmiş durumda.

Son dönemde yaşananlara rağmen Demokratların Başkanlığı ele geçirdiği, ancak Cumhuriyetçilerin Senatonun çoğunluğu ellerinde tuttuğu senaryoyu halen baz senaryo olarak görüyoruz. Vergi oranlarının artmadığı ancak dış politikada ABD’nin daha az saldırgan olacağı bu senaryo riskli varlıkları destekleyen bir senaryo olur.

Ancak bu tahmin eninde sonunda doğru çıksa bile, seçimlerden önceki son dönemece girerken tırmanan politik kutuplaşma ABD seçimlerinin 4 Kasım’da sonuçlanmayacağına ve posta ile kullanılan oylar nedeniyle uzun süreli bir belirsizlik dönemi yaşanabileceğine işaret ediyor.

Ek mali paketin gecikeceği, büyüme üzerinde risklerin artacağı, politik gerginliğin tırmanacağı bu senaryo, kısa vadede dünya piyasalarının ABD kaynaklı yeni bir satış dalgası ile karşılaşabileceğine işaret ediyor.

Serhat Gürleyen
Direktör | Araştırma
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments