Olsun Varsın Sen Yine Yellen’ler Söyle Bize

Yellen’ın konuşmasını dinlerken: Trust but verify –Güven ama kontrol et!

Bazı akşamlar yatağa uzanıp tavana baktığımda “acaba Yellen faiz artışı QE bittikten 6 ay sonra” dediğinde gerçekten basit bir hata mı yaptı yoksa Freudyen bir sürçme miydi diye düşünüyorum. Zira geldiğimiz noktada bu artan bir ihtimal haline geliyor. Şu anda piyasada Nisan toplantısında bir faiz artışı 20.5% fiyatlanıyor. Ben daha önce de olduğu gibi piyasanın beklediğinden önce geleceği düşüncemi koruyorum.

Aslında birkaç aydır piyasa FED’in gerisinde. Önce Mayıs ayında Yellen enflasyonda yükseliş bir sapma dediğinde “evet evet gürültü üst kattan geliyor bizden değil” seslerini duyduk. Ancak bir anda FED dezeflasyon süreci bitmiştir dediğinde görüşler “daha fazla yükselmez panik yok” şeklinde adapte edildi. Gerçekten de PCE’de panik gerektirecek bir görüntü yok.

Ancak durduğumuz yerde konu enflasyonun alıp başını gitmesi değil zaten.Enflasyonun bu seviyelerde kalması durumunda bile faizler bu seviyede olmalı mı?” sormamız gereken soru bu. 98 yılında CPI 1.4% seviyesinde bulunduğunda FFR 5.5% seviyesindeydi. 2004’te 1.7% seviyesinde bulunduğunda 1.0% seviyesindeydi. Dolayısı ile şu anda da enflasyonun yükseliş trendine girmesine gerek yok cari durumda faizlerin olması gereken seviye 0- 0.25% değil.

Ancak elbette her mutsuz ailenin farklı hikayeleri olması gibi her döneminde farklı hikayeleri var. Ve bu dönemde de hikaye “İşsizlik”. Piyasa uzun bir süre FED’in katılım oranı gerekçesini doğru kabul etti. Ardından FED bu gerekçenin kısmen doğru olduğunu söyleyince yine taraf değiştirdi ve 2016’da beklenen faiz artışı 2015 son çeyrek veya son yarıya çekildi.

Cuma günü şu açıdan kritik olacak.Yellen  gerçekten de daha önce ortalaması 2.1% olan istifa oranlarının şu anda 1.8% olması nedeni ile istihdam piyasasının normal koşullardan çok uzakta olduğuna inanmamızı mı bekliyor? İşsizlik başvuruları rekor diplerde dolaşırken Hires rate’in 3.8% değil de 3.5% olmasını mı kritik görüyor? NFP ortalaması 245K seviyesinde giderken Yellen Nairu’yu 5.6% (prof. tahminciler anketinde 5.5%) olarak mı görüyor yoksa daha yüksek bir seviye mi telaffuz edecek. 2007’de açık pozisyon başına 1.8, 2009’da 6 aday düşerken şu anda 2 aday düşmesi “elevated bir” işsizliğe mi işaret? JOLTS ve Beveridge eğrisine baktığında faizle çözülecek bir sorun mu görüyor yoksa yapısal bir sorun mu?

Yarın piyasanın duymak istedikleri bunlar. Ancak son birkaç ayda verilere güvenmek yerine FED’e güvenenler her açıklamada yavaş yavaş mevzi kaybediyorlar. Bu nedenle yarın Yellen gerçekten güvercin ve ikna edici bir konuşma yapamaz ise şahin açıklama yapmasına gerek olmadan piyasa bozulacaktır. Piyasa elbette ikna olmaya dünden hazır. Ama her durumda Eylül ayında satışlar yoğunlaşacak.

(Evet Konu kısmı nedeni ile kendimden utanıyorum:))

Şant Manukyan

Müdür | Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments