Not indirimi sonrası piyasalar…

Kararın aralık başındaki toplantı beklenmeden alınması ve görünümün negatif olması pek hayra alamet değil.

Haftaya Moody’s’ten gelen beklenmedik not indirimi kararıyla başlıyoruz. Moody’s Türkiye’nin B1 negatif olan notunu B2 negatif olarak güncelledi.

Kararın aralık başındaki toplantı beklenmeden alınması ve görünümün negatif olması pek hayra alamet değil. Ama önemli bir piyasa etkisi beklemiyoruz.

Görüşümüzün arkasında üç temel neden var. (I) Türkiye’nin varlık fiyatları zaten B2 seviyesinden daha yüksek bir risk primiyle işlem görüyor. (ii) Kredi derecelendirme şirketleri genelde piyasaların gerisinden gelir. (iii) Karar ülkenin kredi kategorisinde herhangi bir değişikliğe yol açmıyor.

Gerekçeleri açalım. Türkiye’nin risk primi zaten kredi notundan çok daha kötü fiyatlanıyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS oranı 512 baz puan seviyesinde. Benzer kredi notuna sahip olan Mısır 416, Bahreyn 255, Güney Afrika 286 baz puan ile işlem görüyor.

Kredi notları genelde piyasaların gerisinde kalır. Türkiye’nin yatırım yapılabilir unvanını aldığı 2012 sonu 2013 başında Türkiye varlığı alanlar sonraki yıllarda korkunç para kaybetti. Kredi notu indirildiği için bugün satış yapanların durumu da pek farklı olmayacak.

Türkiye’nin S&P (B+) ve Moody’s (B2) tarafından verilen kredi notları ‘oldukça spekülatif’ (highly speculative) kategorisinde bulunuyor. Borçlarını ödeme gücüne sahip ancak şoklara karşı kırılgan diye tanımlanan bu kategori içindeki hareketler sınırlı fiyat etkisine yol açıyor. Spekülatif kategoriden ‘oldukça spekülatif’ kategorisine veya ‘oldukça spekülatif’ kategorisinden ‘yüksek riskli’ kategorisine geçiş daha sert bir şekilde fiyatlanır. Lafı çok uzatmadan toparlayalım. Kredi notumuzun indirilmesinin piyasa etkisinin sınırlı olacağını öngörüyoruz. Ancak not indirimine neden olan ‘ödemeler dengesinde bozulma, bütçe açığındaki artış, kurumların bağımsızlığına yönelik endişeler ve tırmanan jeo-politik riskler’ orta vadede Türkiye için tehdit olmaya devam edecek. Bunu veri olarak alıp nasıl değiştireceğimizi tartışmamız gerekiyor.

Serhat Gürleyen

Direktör | Araştırma

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments