#Merhaba derken…

Elektronik emir iletim platformlarının gelişimiyle, yeni kuşak yatırımcılar piyasalara direkt erişim olanaklarına sahip oldu. Hızlı emir iletiminin sağladığı avantaj ile yatırımcılar haber paylaşımında da eski klasikleşen yöntemlerin dışında yeni kaynak arayışlarını hızlandırdı.  Son dönemde özellikle halka arzları ses getirmekte olan Facebook ve Twitter yatırım dünyasının bu çağrısına yavaş yavaş çare olmaya başladı.  

İlk olarak 2012 yılının Temmuz ayında online film kiralama hizmeti sunan Netflix (NFLX)’in CEO’su Reed Hastings’in kişisel Facebook hesabından Netflix kullanıcılarının video izleme sürelerinin aylık 1 milyar saati geçtiği açıklaması ile Netflix hisse senetleri gün içi %6 yükseliş kaydetti. İlk etapta Netflix ve Hastings’i konu hakkında uyaran Amerika Sermaye Piyasası Kurulu (SEC), yatırımcılara sosyal medya sitelerinden şirket hakkında bilgilere ulaşabilecekleri açıklamaları yapıldığı takdirde bu şekilde istatistiki ve şirket bazlı haberlerin yayınlanmasında sakınca olmadığını belirtti.

Twitter’da anlık atılan mesajların ne kadar piyasa tarafından yakından takip edildiğinin bir örneğini ise 23 Nisan 2013 tarihinde yakından şahit olduk. Güncel rakamlarla 2,5 milyon takipçisi olan Associated Press (@AP) kanalı üzerinden 23 Nisan 2013 tarihinde Beyaz Saray’da iki patlama olduğu ve Obama’nın yaralandığı mesajı ardından, Dow Jones 30 endeksi anlık olarak 140 puan değer kaybetti. Diğer endeksleri de aşağı çeken Twitter mesajı ile yaklaşık $200 milyarlık piyasa değerinin kaybedildiği belirtildi. Kısa bir süre sonra haberin gerçek olmadığı ve mesajın @AP Twitter hesabından silinmesi ardından piyasa tekrardan toparlanıp eski seviyesinde işlem gördü.  Ancak, sosyal medyanın piyasalar üzerindeki artan etkisi bir kez daha kendisini kanıtlamış oldu.

Teknoloji kanadında gözlemlenen gelişmelerin yatırımcıların foreks piyasalarına erişimini kolaylaştırdığını görüyoruz.  Artık sektör standardı haline gelen uygulamaların yanı sıra akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılan mobil platformlar, yatırımcıların 5/24 açık olan tezgahüstü forex piyasalarına erişimine katkı sağlamakta.  Etkin ve anlık bilgi akışının sürekli erişilebilirlik ile birleşmesiyle yatırımcılar istedikleri gibi yatırımlarını birinci elden kontrol edebilme imkanına sahipler.Yukarıdaki örneklerden sosyal medyayı manipülatif bir iletişim aracı olarak algılamamak lazım. 2013 yılının Nisan ayında Amerika Sermaye Piyasası Kurulu SEC, sosyal iletişim kanallarının kurallar dahilinde kullanıldığı takdirde yatırımcıların bilinçlendirilmesi hususunda faydalı birer araç olduğunu açıkladı. Ayrıca, küresel piyasalarda profesyonel anlamda aktif olarak kullanılan Bloomberg terminallerinin artık Twitter mesajlarını içeren pencereden de takip edilebiliyor olması da piyasadaki sosyal iletişim çağına herkesin kulak vermesi gerektiğinin açık birer sinyalidir.

TradeMaster FX Sosyal Medyada!

İş Yatırım olarak biz de sosyal paylaşımın artan önemini ve kaldıraçlı FX işlemlerinin piyasadaki gelişmelere karşı olan duyarlılığını göz önünde bulundurarak TradeMaster FX’in sosyal medya kanallarıyla güncel ve anlık bilgileri uzmanlarımızın yorumlarıyla yatırımcıların erişimine sunmaya başladık.

Hashtag’imiz #ForeksArtıkBöyleBirŞey!

https://www.facebook.com/TradeMasterFX

https://twitter.com/TradeMasterFX

Cüneyt Akdemir

Müdür | Uluslararası Piyasalar

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments