Luddite Şant ve FED Tutanakları

Şayet yeni teknolojilere alışamamak veya kullanmamak (tabii Luddism babında olacak kadar şiddetli değil :)) yaşlılık belirtisi ise bende çok şiddetli bir sendromu var. 3 sayfadan uzun bir yazıyı/kitabı iPad ile okuyamıyorum. Mutlaka printlemem, altını çizmem, not almam, 6 ay sonra o notların doğru çıkıp çıkmadığını kontrol edip tekrar not almam ve daha sonra da arşivime/kütüphaneme fiziken kaldırmam lazım. Tüm bunların tek bir iPad’de olması beni manen yaralıyor.

Söylemek istediğim bu nedenle tatil sırasında FED tutanaklarını okumadım, sadece yorumları okudum. Aşağıda değineceğim 2 konuyu işlemiş olanlar olabilir ama genel olarak atlandığını ve sonra da Bernanke’nin konuşması ile iyice farklı bir noktaya gidildiğini düşünüyorum.

Birinci nokta : Herkes FED tutanaklarından bahsediyor veya okumuş ama bence en kritik cümle ekonomik beklentilerin özeti  kısmında kullanılmıştı:

Participants also described their views regarding the appropriate path of the Federal Reserve’s balance sheet. Given their respective economic outlooks, all participants but one judged that it would be appropriate to continue purchasing both agency MBS and longer-term Treasury securities. About half of these participants indicated that it likely would be appropriate to end asset purchases late this year. Many other participants anticipated that it likely would be appropriate to continue purchases into 2014.

Bırakın Eylülde veya Aralıkta QE’nin azaltılması grubun yaklaşık yarısı bu yıl SONLANDIRILMASINI doğru buluyor (aynı ekonomi ve istihdam piyasasına bakmıyoruz herhalde). FED’in 85 bn dolardan 0’a kaç saniyede inebileceğini göreceğiz. Katılımcı sayısı 19 olduğuna ve bunlardan 1 tanesi varlık alımının sürmesi taraftarı olduğunda göre (bu kişi Bullard olmalı) 18 kişiden yaklaşık 9 tanesi bu yıl QE’nin tamamlanması taraftarı. Yani “taper” falan değil “the end”. Bu arada üyelerden Duke geçtiğimiz günlerde istifa etti, ancak yerine birisi atanana kadar yasal olarak koltuğunda kalabilir. Duke güvercin kanattan bir üyeydi. Bernanke’nin sene sonu görevini bırakması konusu bence netleşiyor….

İkinci nokta: Temmuz veya Eylül (Eylül favorim) toplantısında veya daha erken bir önemli organizasyonda FED önümüzde bir yol haritası koyabilir (faiz arttırımı beklenti tablosu misali). Ve bu Bernanke’nin her söylediğine çok şaşıran piyasada daha yüksek volatiliteye neden olabilir. Düzeltmeleri bir kenara bırakırsa hisse piyasası daha yukarı, bono getirileri daha yukarı ve dolar daha yukarı gidecek.

Participants generally agreed that the Committee should provide additional clarity about its asset purchase program relatively soon. A number thought that the postmeeting statement might be the appropriate vehicle for providing additional information on the Committee’s thinking. However, some saw potential difficulties in being able to convey succinctly the desired information in the postmeeting statement. Others noted the need to ensure that any new statement language intended to provide more information about the asset purchase program be clearly integrated with communication about the Committee’s other policy tools. At the conclusion of the discussion, most participants thought that the Chairman, during his postmeeting press conference, should describe a likely path for asset purchases in coming quarters that was conditional on economic outcomes broadly in line with the Committee’s expectations. In addition, he would make clear that decisions about asset purchases and other policy tools would continue to be dependent on the Committee’s ongoing assessment of the economic outlook. He would also draw the distinction between the asset purchase program and the forward guidance regarding the target for the federal funds rate, noting that the Committee anticipates that there will be a considerable time between the end of asset purchases and the time when it becomes appropriate to increase the target for the federal funds rate.

Aslında bu iki paragraf tam olarak neden QE’nin bu yıl bitebileceğini de içeriyor. FED zayıf ekonomi (bence), tehlikeli seviyede düşük enflasyon (bence) ve yüksek işsizlik oranı için zaten uzun süre “sıfır faiz” politikasını sürdüreceğini (bunun neden piyasa tarafından kabul edilmediğini yazmıştım) söylüyor ve QE’nin bu sorunlara yönelik bir strateji olduğu algısını da bitirmek istiyor.

Dahası Bernanke’nin konuşmasından sonra piyasa haklı olarak FED’in Eylüle kadar (indirim Eylülde başlayacak var sayımı ile) gelecek verilerin kuvvetini takip edeceğini düşünüyor. Ancak üyelerden Stein teknik analiz dil ile anlatmak gerekirse “basit hareketli ortalama değil ağırlıklı (hatta expo) ortalama kullanarak” karar vereceklerini söylüyor. Yani bundan sonra gelecek her veri en azından bazı üyelerin gözünde önceki veriler/trendden daha az önem taşıyor:

In addition to guidance about the ultimate completion of the program, market participants are also eager to know about the conditions that will govern interim adjustments to the pace of purchases. Here too, it makes sense for decisions to be data-dependent. However, a key point is that as we approach an FOMC meeting where an adjustment decision looms, it is appropriate to give relatively heavy weight to the accumulated stock of progress toward our labor market objective and to not be excessively sensitive to the sort of near-term momentum captured by, for example, the last payroll number that comes in just before the meeting.

Şant Manukyan

Müdür | Uluslararası Piyasalar