Kurtarıcılardan Kurtulmak ve FED Başkanı

Time dergisinin ünlü kapaklarından birisi olan “Dünyayı Kurtaran Komite” kapağını ya yaşınız tuttuğu için ya da daha sonra efsane olduğu için hatırlıyorsunuzdur. İnternette arattığınızda karşınıza dönemin finans piyasalarının efendileri Rubin, Greenspan ve Summers mağrur bir ifade ile karşınıza çıkacaktır.

Ancak şimdi şimdi Rubin ve Greenspan’ın ifadelerindeki çapkın gülümsemenin ne anlama geldiğini anlayabiliyoruz. Summers ise giderek yeni FED başkanı olarak öne çıkıyor. Glass-Steagall yasasının Gramm-Leach-Bliley ile değiştirilmesi sırasında hükümette olan (Demokrat hükümet diye de eklemeliyim) ve yasayı destekleyen Summers ayrıca o dönemde CFTC’nin başında olan ve CFTC’nin sadece borsalarda işlem gören değil tezgah üstü türev işlemleri de regüle/kontrol etmesi gerektiğini savunan Brooksley Born’un karşı bloğunda bulunanların da başını çekiyordu.

2008 krizi ile bankaların hem bankacılık faaliyetlerinde bulunup hem de boğazlarına kadar finansal piyasa spekülasyonuna batmalarının veya tezgahüstü piyasaların aşırı serbest bırakılmasının ne anlama geldiğini hep beraber gördük. Sonuçlarını yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz.

Aslında konumuz Summers’dan ziyade yeni FED başkanının ne zaman piyasaya tanıtılacağı. GS yaptığı bir analizde yeni FED başkanının eski başkanın görev süresinin bitmesinden bir ile beş ay önce açıklandığı tespitinde bulunuyor. ABD Başkan’ının yeni FED başkan adayını açıklamasını takiben atanmasına kadar uzun süren bir süreç olmasına rağmen en kritik aşama geride kalmış oluyor.Bu süreleri şu nedenle önemsiyorum. Temmuz ayında Bernanke’nin pas geçebileceği ve Eylül ayında ilk adımı atabileceğini düşünüyoruz. Ancak Eylül ayında da parasal genişleme ile ilgili bir karar almazsa daha önce de belirttiğim gibi sadece Aralık toplantısı basın toplantılı olacak. Bu durumda eğer Yellen Obama tarafından aday gösterilirse Bernanke Aralık ayında da harekete geçebilir.

Ancak Summers veya başka bir adayın başkanlığı söz konusu olacaksa Bernanke bombayı pimini çekmeden yeni başkanın kollarına bırakacak centilmenliği gösterecektir. Yani QE’nin azaltılması 2014’e kalır. Bu nedenle adayın ne zaman açıklanacağı kritik olabilir. Kişisel olarak Yellen’in daha doğru bir seçim olacağını düşünüyorum. Larry Summers çok etkileyici bir CV’ye sahip olsa da kafasındaki finans dünyası ve ekonomi ile içinden geçtiğimiz gerçekliğin çok farklı olduğuna inanıyorum.

Şant Manukyan

Müdür | Uluslararası Piyasalar