Karşınızda 21’inci Yüzyılın İşlem Platformu

platforms_screenshot

Yakın zamanda Türkiye’deki tek iş ortağımız İş Yatırım, Tradable teknoloji altyapısıyla sunduğu TradeMaster FX Plus için yeni bir tanıtım kampanyası başlattı. Reklamı izlediğinizde veya arka kapaktaki TradeMaster FX Plus ilanını incelediğinizde, bu işlem platformunun ana özelliğinin diğer FX işlem platformlarından çok daha farklı olduğunu göreceksiniz. Hatta ilk bakışta bir işlem platformuna ait olmadığını bile düşünebilirsiniz. CEO ve Kurucu Üyesi olarak Tradable’ın bizim penceremizden işlem yapma deneyimini nasıl 21’inci yüzyıla taşıdığını ve neden böyle bir işlem platformunu yarattığımızı açıklamak istiyorum.

Bugün kullanılan birçok işlem platformu, 90’lı yıllardan kalma teknoloji üzerine kurulu olarak çalışmaktadır. Bu dönemde işlemler daha çok Wall Street’teki yoğun işlem yapan kurumlara ya da işlem yapmak için aracı kurumuna telefon ederek emir bırakan özel yatırımcılar tarafından yapılmaktaydı. İnternetin yaygınlaşmasıyla kendi ekranınızda fiyat akışı, emir gönderimi ve emir teyitleri milisaniyelik zaman dilimlerinde gerçekleşmeye başladı. Bu sayede finansal piyasalara erişim daha şeffaf hale gelerek bugün de yakından tanıdığımız “e-trading” yani “elektronik işlem” ortamları oluştu. Ancak bugün birçok trader ve yatırımcının karşılaştığı en öne çıkan problemlerden biri, işlem yapmanın artık anlık fiyat alıp emir bırakmaktan daha fazla olduğu gerçeğine dayanıyor. İnternet forumları- na baktığımızda artık traderların farklılaştığı gözlemleniyor. Farklı felsefe, işlem şekli ve işlem araçlarını etkin olarak kullanan ve benimseyen traderlar daha başarılı olarak öne çıkmakta. Google’da ‘finansal işlem araçları’ ya da ‘financial trading tools’ ile arama yapıldığında 100 milyonun üzerinde sonuç çıkmakta. Bir müteahhit, marangoz ya da bilgisayar yazılımcısında olduğu gibi, doğru araçlara sahip olmadan başarılı olmak oldukça zor. Bu bağlamda 100 milyonun üzerinde arama sonucunun bulunduğu bir dünyada doğru araçları nasıl bulabiliriz? Sonuç olarak ne kadar fazla ve değişik işlem aracı bulunsa da bunları mevcuttaki işlem platformunuza uyarlayıp kullanmanız oldukça zor. İşte bu noktada Tradable devreye giriyor.

NELER YAPILDI?

Jannick Malling HD_profile_picBilgi zenginliğinin olduğu bir dünyada asıl karşılaşılan zorluk bilgiyi üretmekten ziyade onu organize edebilmek. Tradable’a ilk başladığımızda finansal yatırımcılık ve temellerle ilgili geleneksel kuralları bir kenara bıraktık ve nasıl 21’inci yüzyıla ait bir işlem platformu yapılabileceğini masaya yatırdık. Dünyanın en büyük ulaştırma firmasının (Uber) taşıt sahibi olmadığı, en büyük medya sahibinin (Facebook) içerik üretmediği ve en değerli perakendecinin (Alibaba) stok tutmadığı bir dünyada nasıl daha akıllı, sürdürebilir ve daha değerli bir işlem platformu oluşturabiliriz? Cevabı paylaşımlı ekonominin en iyilerini, bulut bilişim ve modern kullanıcı deneyimini, birleştirerek bulduk. Tradable’ı bir işlem platformu olması için değil, işlem yapma ihtiyaçlarınız için tek adres olması için tepeden tırnağa özel olarak tasarladık. Tüm işlem araçlarını tek bir platformda aplikasyonlarla birleştirerek bunu başarmaktayız. Tradable app store’dan indirilebilen aplikasyonlar birbiriyle iletişim kurabiliyor, dolayısıyla her şey daha akıllı ve kullanımı kolay oluyor. Platformdaki risk yönetim sistemi, çe- şitli aplikasyonlarla yaptığınız işlemleri otomatik takip edebiliyor. Pozisyonunuzu korumayı unuttuğunuzda sizin için otomatik koruma emri girilebiliyor. Grafik aplikasyonları güncel pozisyon bilgilerinize erişebiliyor ve bunları gerçek zamanlı olarak görselleştirebiliyor. Sesli uyarı aplikasyonu görsel ve sesli olarak size teminat sınırını aştığınızda uyarı veriyor. Bunun yanı sıra dünyadaki en deneyimli traderların oluşturduğu özel aplikasyonları yatırımcılara sunabiliyoruz. Bir diğer deyişle, platformu bilgisayarınıza bir kez yüklüyorsunuz. Bu noktadan sonra istediğiniz herhangi bir aplikasyonu hesabınıza tek tıkla ekleyebiliyorsunuz.

ARTIK TÜRKİYE’DE

2012’deki kuruluşumuzdan bu yana çok kısa sürede sektörün en büyük fuarında diğer firmalar tarafından ‘En Yenilikçi Finansal Ürün’ ödülüne layık görülerek kendi pazarımızda farkındalığımızı artırdık. Herkesin geliştirdiği aplikasyonları paylaşabildiği bu açık ortamın sadece traderlar, aracı kurumlar ve yazılımcılar için değil, herkes için faydalı olmasının bu farkındalığa oldukça fazla katkıda bulunduğunu gözlemledik. Kuruluşumuzdan bu yana ABD, Japonya ve İngiltere gibi çeşitli piyasalarda kullanıma açılan ürünümüzde yeni fikir üretimi, işlem girişi, risk yönetimi, teknik analiz ve benzeri birçok aplikasyonu bir arada sunuyoruz. Sonunda Türkiye piyasasına da bu çözümü getirdiğimiz için oldukça mutlu ve heyecanlıyız. Aplikasyonların parçalanmış ve birbirinden bağımsız olduğu dünyadan her şeyin tek bir çatı altında birleştiği, kullanımı kolay ve göze hitap eden işlem deneyimine geçiş, Tradable ve TradeMaster FX Plus’ın temelini oluşturuyor. Bu bağlamda biz de 21’inci yüzyılda bir işlem platformunun bu şekilde çalışması gerektiğini düşünüyoruz.

Jannick Malling

Tradable
CEO & Co-founder
@malling twitter.com/malling
linkedin.com/in/jmalling

ga_cover

Bu yazı Mehmet Tolga Özgür tarafından dilimize çevrilerek burada ve Capital Dergisi ile ortak hazırladığımız Geniş Açı ekinde yayımlanmıştır.

Orijinaline “Introducing: Trading for the 21st century” başlıklı blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Geniş Açı’nın Temmuz ayında yayımlanan “Sermaye Piyasalarında Dijital Dönem” konulu sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments