İş Varant 5 Yaşında!

5 YAŞINDA!

İş Yatırım’ın ihraç ettiği yatırım kuruluşu varantlarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasının üzerinden beş yıl geçti. İş Varant serüveni bundan beş yıl önce dayanak varlığı BIST30 endeksi olan iki adet varantla başlarken, bugün itibariyle piyasada 19 farklı dayanak varlık üzerine ihraç edilmiş 265 adet İş Yatırım varantı işlem görmekte. Geçen 5 yıllık zaman diliminde İş Yatırım gerçekleştirdiği 2190 adet varant ihracı ile yatırımcıları pay endeksi, pay, altın, döviz, düello ve petrol dayanak varlıkları üzerine ihraç edilen varantlarla buluşturdu. 2010 yılından itibaren sermaye piyasalarında önemli bir yer edinen varantların işlem hacmi toplamı prim olarak 25 milyar TL olarak gerçekleşti.

2014 yılında sermaye piyasası yatırımcılarını Düello varantları ile tanıştıran İş Varant, 2015 yılında Türk yatırımcıların Borsa İstanbul’da brent petrol üzerine yatırım yapmasına olanak sağlayan Petrol Varantlarını ihraç etti. Düello varantları ile birlikte yatırıcımlar ilk defa egzotik bir ürüne yatırım yapma fırsatı bulmuşken, bu türev ürün sayesinde yatırımcılar ikili trade(pairs trade) stratejilerini uygulama şansına sahip oldular. 2015 yılında İş Varant Türk sermaye piyasalarında bir ilke imza atarak brent petrol üzerine varant ihracı gerçekleştirdi. Brent petrolde yıl içerisinde yaşanan oynaklıkla beraber, yatırımcılar brent petrol beklentileri üzerine getiri sağlayabilme imkanına kavuştular.

Yatırımcıların varantlarda işlem yapmadan önce varant piyasasının işleyişine ve varantların dinamiklerine hakim olması oldukça önemli bir konu. Bu sebeple yatırımcıların varantlar hakkında her türlü bilgiyi kolayca elde edebileceği, varant piyasasını takip edebileceği ve yatırım yapmadan önce detaylı analiz yapabileceği www.isvarant.com web sitesini 2013 yılında hayata geçirmiştik. 2015 ile beraber Varant Akademi’yi oluşturduk. Varant Akademi üzerinden verdiğimiz online eğitimlerle yatırımcıların bilgi düzeyi artırmayı hedefliyoruz.

Sermaye piyasalarını her zaman yenilikçi ürünlerle buluşturmayı görev edinen İş Yatırım, her ay yaptığı düzenli ihraçlarla, Varant Akademi üzerinden verilen online eğitimlerle ve 0212 350 23 00 numaralı İş Varant Destek Hattı üzerinden uzman ekibi ile yatırımcılarla buluşmaya devam edecek.

Serhat Devecioğlu, CFA

Müdür Yardımcısı | Hazine ve Portföy Yönetimi

468x68

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments