İngiltere Kredi Notu / S&P

İngilterenin-kredi-notu-35-yıl-sonra-düşürüldü

David Cameron açısından politik varoluş hikayesine dönen 23 Haziran’daki Brexit referandumu öncesinde, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla karşı karşıya kalacağı durumu gösteren uyarı mesajları ardı ardına gelmekte. Geçtiğimiz hafta Amerikan Başkanı Obama’nın “As your friend, let me say that the EU makes Britain even greater” yazısı ile Brexit’e karşı açıkça Cameron’un yanında yer alması sonrasında yapılan anketlerde AB’de kalma yanlılarının momentum kazandığı görüldü.  Aşağıda görülen 3 aylık ATM GBP opsiyon volatilitesinde de Obama etkisi gözüküyor.

GBP VOL

stay

Bugün de bu sefer İngiltere’nin tek kalan AAA kredi notuna yönelik S&P kararını açıklayacak.  Geçtiğimiz Haziran ayında yeni seçilen hükümetin referendum yapma kararı neticesinde İngiltere’nin kredi notunu negatif izlemeye alan S&P’un, geçtiğimiz seneki mesajını “”The U.K. benefits from its flexible open economy, which we judge to have prospered inside the EU” yinelemesi beklenmelidir. Gilt getirilerinde ya da CDS tarafında not indirimine yönelik bir fiyatlama yok.

moodys

FED’in de normalleşme takvimi ötelediği bir ortamda, İngiltere’nin AB’de kalmasına yönelik artan dış baskıların etkisinde CFTC’ye göre son 2,5 senenin zirvesindeki GBP ($5 milyar) kısa pozisyonların üzerindeki baskı artmakta – teknik olarak 200 günlüğe kadar önemli bir direnç gözükmemekte / RSI’da henüz aşırı alım seviyesinde değil.  Ancak, 23 Haziran’da olası AB lehine bir sonuç çıkması neticesinde Brexit sonucuna göre daha sınırlı bir tepki vermesi beklenen GBP’nin yükselişinin önünde, referendum nedeniyle ertelenen yatırımlar ve harcalamarın son dönemde açıklanan ekonomik veriler üzerinde yarattığı baskı yer almaktadır.  Bu nedenle AB’de kalma yönünde çıkacak referendum sonucuna göre GBP’de oluşacak “buy on impulse” hareketinin devamlılığını yatırımcıların sorgulaması gerektiği kanısındayım.

Obama’nın yazısı

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments