FOMC Toplantısı Üzerine

shadow_rate

Yukarıda şayet 4 trilyonluk FED bilançosunu faiz olarak modelleyebilsek FED faizleri nerede olurdu sorusunun cevabı var. Çalışmanın akademik detaylarını da daha önce paylaşmıştım. Taylor modeli ve hatta haftasonu paylaştığım FED’in kendi OC’u faiz artışına işaret ediyor ama bunun çok ötesinde piyasanın bence hatalı durduğu nokta konuya cari enf-işsizlik seviyelerinden bakarak yaklaşması. (Konumum nedeni ile bana çakmak kolay, buyurun S. Fischer’e de yanlış biliyorsun sen bunu deyin.

Tabii ki ABD’de run away bir enflasyon korkusu yok, elbette 5.8% işsizlik 5.5%’ten (nairu) daha yüksek! Ama konu bu değil, konu -2% olan faizleri çok marjinal bir şekilde yükseltmek.İşsizlik oranını 5.5%’e çekmek için eksi faize mi gerek var. Aşağıda Eylül ayında paylaştığım ve şu anda herkesin dilinde olan “Sabır” kelimesinin nereden geldiğini görebilirsiniz. Son FED artış bu kelime ile gelmişti. Bu kez doğrudan bu kelimenin kullanılması 2004 çağrışımı yapacağından doğru olmayabilir. Yani FED gerçekten 6 ay bağlantısının kurulmasını istemiyorsa farklı bir formülasyon üzerinde çalışacaktır. Benim de beklentim bu kelimenin kullanılmadan ve zaman konusundan netlik yaratmadan “considerable time” kelimelerinin çıkartılacağı. Ve elbette çok daha agresif bir “nokta” grafiği görmemiz söz konusu olacak.

Ancak önemli olan şu. Son toplantıda güvercinlerin şerh koymak durumunda kaldığı bir FOMC gördük. FED ne kadar iyi dizayn ederse etsin giderek şahinleşiyor. Ve zaten aylardır verilerin gösterdiği de buydu….

Fiyatlamalar ise bence daha da ilginç olacak özellikle Euroda.

Ufak bir flashback yaparak geçmişten bir örnek faydalı olabilir.

Kaygılar farklı , insanlar farklı ama dil benzer.Nasdaq balonu bir kaç yıl önce patlamış, 9/11 hafızalarda, Greenspan faizleri 1.0%e demirlemiş.

28 Ekim 2003 FOMC:

The Committee judges that, on balance, the risk of inflation becoming undesirably low remains the predominant concern for the foreseeable future. In these circumstances, the Committee believes that policy accommodation can be maintained for a considerable period.  Enflasyon kaygı verecek kadar düşük ve daha da düşebilir.. Faiz belirgin bir süre düşük kalacak.

9 Aralık 2003 FOMC:

However, with inflation quite low and resource use slack, the Committee believes that policy accommodation can be maintained for a considerable period. Enflasyonda düşüş durdu ama seviye düşük. Faiz belirgin bir süre düşük kalacak.

28 Ocak 2004-İlk Uyarı?

With inflation quite low and resource use slack, the Committee believes that it can be patient in removing its policy accommodation. “Considerable period” kaldırıldı. Sorunlar sürüyor bu nedenle faizlerde sabırlıyız.

4 Mayıs 2004-İkinci Uyarı?

At this juncture, with inflation low and resource use slack, the Committee believes that policy accommodation can be removed at a pace that is likely to be measured.  Ölçülü adımlarla faiz artışına gidebiliriz.

30 Haziran 2004- Günah Bizden Gitti

The Committee perceives the upside and downside risks to the attainment of both sustainable growth and price stability for the next few quarters are roughly equal. With underlying inflation still expected to be relatively low, the Committee believes that policy accommodation can be removed at a pace that is likely to be measured. Nonetheless, the Committee will respond to changes in economic prospects as needed to fulfill its obligation to maintain price stability.  25 puanlık faiz arttırımı ile oran 1.25%e çekildi.

Considerable Period’un kaldırılması ile faiz artışı arasındaki süre? 6 Ay… Yellen ne demişti? 6 Ay. Sabır kelimesini kullanarak yine bu sinyali vermek isteyecek mi? Bence hayır. İçerik aynı olsa da farklı bir cümle serisi göreceğiz.

Şant Manukyan
Müdür | Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev

mail ve rapor alti banner 468x68_20141027

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments