FED Senaryoları

FED SenaryolarA�

Senaryoları biraz daha detaylandırmak istiyorum. Aslında bir karar ağacı ile karşı karşıyayız. Yani sadece arttırır veya arttırmaz seçeneklerinden çok daha fazlası söz konusu. Öncelikle faiz arttırmaktan kastın ne olduğunu tekrar hatırlatmak faydalı olabilir :http://blog.isyatirim.com.tr/fed-tam-olarak-neyi-arttiracak .

1-FED faiz arttırır.

Artış gelecekse bunun 25 baz olmasını bekliyorum. 10-15 baz gibi adımlar bir sinyal olarak anlamlı olsa da FFR ortalaması zaten 12-14’ten geçiyor. Bu nedenle alt banttan 10-15 bps bir artış reel anlamda fazla bir anlam ifade etmeyeceği gibi 25 baz bile arttıramıyorlar anlamına da gelecektir.

GA�lge Oran

Yukarıda QE’lerin faiz olarak modellenmesi durumunda FED faiz seviyesini görüyorsunuz. İlk takip ettiğimde -2% seviyesinde olan oran şu anda -0.92%.

1Aa- FED faiz arttırdığı gibi Yellen’in konuşmaları, ekonomik beklentiler ve faiz noktaları agresif bir dizilişte olur. Yani orta uzun vadede işsizlik oranı fazla aşağıya çekilmez, enflasyon ve büyüme beklentileri potansiyel seviyelerde tutulur ve noktalar 2015’te bir faiz artışı daha gelebilecek veya 2016’da 4 ve üstü artış gelebilecek şekilde hizalanır. Bu piyasa için en kötü ve kesinlikle fiyatlanmamış senaryo olmasına rağmen olasılığı da en düşük senaryodur.

1Ab- FED faizi arttırır , veri bağımlısı jargonunu sürdürür ancak noktalar 2015’te başka faiz artışı gelmeyeceğini gösterdiği gibi denge işsizlik oranı  daha aşağıya düşürülür, büyüme ve enflasyon beklentileri zayıflatılır. Yellen “stress yapıyordunuz artış geldi başka da yok dağılın” açıklamasını yapar. Bence en iyi senaryo ve olacak olan ancak piyasa faiz artışı beklemediği için ihtimali zayıf fiyatlıyor. Gerçekleşirse ilk şoktan sonra hisselerde çok ciddi bir rally bekliyorum.

2- FED faiz arttırmaz

2Aa- Global gelişmelerin ve finansal piyasalarda görülen volatilitenin yarattığı belirsizlik ve enflasyon bahane edilerek faiz arttırılmaz. Ancak Yellen Ekim ayında bir basın toplantısı olduğunu/olabileceğini açıklar, şerh sayısı 2’yi aşar, ekonomik beklentiler aşağıya revize edilmez, noktalar 2015’te 1 artışın banko olduğunu gösterir şekilde dizilir. Bence piyasaların en yüksek ihtimal verdiği senaryo. Artış baskısı ve tarih belirsizliğini ortadan kaldırmadığı için Eylülün pas geçilmesinin tadı tam olarak çıkartılamaz. Verilerle beraber volatilite devam eder ancak bir süre sonra piyasa artışı kabulleneceğinden yeniden yukarı hareket başlar.

2Ab-Global gelişmelerin ve finansal piyasalarda görülen volatilitenin yarattığı belirsizlik ve enflasyon bahane edilerek faiz arttırılmaz. Ancak Yellen ve ekonomik beklentiler açıklaması FED’in söz konusu baskıların sadece belirsizlik yarattığını değil aynı zaman da ABD ekonomisine işleyeceğini de düşündüğünü yansıtır şekilde olur. Faiz artışı 2016’ya ertelenir, 2016 faiz artışı miktarı düşürülür. Bu 1Aa kadar olmasa da nispeten düşük bir ihtimal. Ancak gerçekleşmesi durumunda odağımız faiz artışının ertelenmesi değil FED’in bakış açısının kötüleşmesi olmalı ve piyasaya satış getirir. Muhtemelen 1840 test edilecek demektir.  

S&P

Yukarıda S&P grafiği var. Güvenli oynamak istiyorsak 1990’ın kırıldığını görmemiz gerekiyor. Ve bu hareket Nasdaq ve Russell’la beraber gerçekleşmeli. 1Ab olursa bunun kısa süre içinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. (Borç tavanı konusu 30 Eylülde yine gündeme gelecek risk noktalarından bir tanesi) . 1950 altı bir kapanış formasyonu aşağıya çözecektir. 1910’un kırılması ise nihai stop olarak görülmeli.

Altın- Yatırımcılar altın konusunda FED’in kararına odaklansa da , ki kısa vadede bir itirazım yok, Altını etkileyen reel faizlerdir. Ve şu anda ABD 10 yıllıkları Eylülde faiz artışı gelmeyeceği, Çin’de kriz olduğu, S&P’nin satış yiyeceği düşüncelerine rağmen 2.26%ya yükselmiş durumda. Çinve hisse çöküşüne rağmen Altının yükselmeme nedeni de bu. Tıpkı bundan önceki pek çok vakada olduğu gibi… Artış gelmese bile Altının yukarı tepkisinin geçici kalmasını ve 1080’i kırmasını bekliyorum.

Euro- Altına benzer bir şekilde özellikle 1Ab ve 2Ab ile Euro yukarı tepki verebilir. Ancak tango iki kişiliktir.FED’in faiz arttıramadığı bir ortamda ECB çok daha kötü bir durumda demektir. 25D RR’lerde halen net bir Euro satışı göremiyoruz. 1.0860 kırıldığında satmayı tercih ediyorum. Ancak FED dışı gelişmeler nedeni ile Euro’nun çok değer kaybedeceği görüşümü de koruyorum.

FED riski asimetrik görüyor olabilir. Neticede çok fazla beklerse ve enflasyon hızlanırsa daha agresif bir artış stratejisi uygulayabilecekken ekonomi yavaşlarken yapacağı bir artırım hata farkına varıldığında geri alınsa da daha büyük sorun yaratır. Bu konuda haklı. Ama FED’in artışı ötelendiğinde bir de kredi ve varlık fiyatları üzerinde etkisi var ki bunun ölçümü daha zor. Dahası normal olmayan faizler değil bilançonun kendisi (veya daha anormal olan diyelim). Yaşı tutan herkes 1% faizi hatırlıyor ama dünyada 4.5 trilyonluk bir FED bilançosu gören yaşamış veya ölü kimse yok. FED’in kendisi de bu durumda olduğu için piyasayı faizle meşgul ediyor. Bilinmeyen ve tehlikeli olan ise The Bilanço….

Şant Manukyan

Müdür | Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev

468x68

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments