ETF’lerde Yükselen Değer

cover

FED’in normalleşme takviminin Amerika’yı gitgide global ekonomilerin realitesinden uzaklaştırdığı bir dönemde, kur savaşlarının varlığı tekrardan sorgulanmaya başladı. Jeopolitik riskler ve enerji fiyatlarına bağlı olarak deflatif senaryoların hakim olduğu ülke ekonomilerinin para politikalarında alınan radikal önlemler, majörler olarak adlandırılan “currency elite”in gelişmekte olan para birimlerini kıskandıran fiyat hareketliliğine maruz kaldığını görmekteyiz.

Gelişmiş ülke piyasalarına yatırım yapmadan önce değerlendirilmesi gereken temel riskler arasında önem kazanan kur riski, 2000’li yılların başlarındaki $100 milyarlık büyüklüğünden $2 trilyonluk piyasa değerine ulaşan Amerikan Borsa Yatırım Fonları’nın da dikkatini çekmiş durumdadır. 

ewg

Örnek olarak Avrupa Merkez Bankası’nın Ocak ayında açıkladığı bilanço hedefi doğrultusunda baskı altında kalan Euro’yla rekabet gücü artan ve eksi getirilerin göz kırptığı Avrupa’nın lokomotif ekonomisi Almanya hisse senedi piyasalarına, Euro riski hedge edilerek tek bir ETF üzerinden Amerikan Doları cinsinden yatırım yapılabilmektedir. Grafikte görülebileceği gibi MSCI Almanya Endeksine hedged (HEWG/kırmızı, +%22) ve un-hedged (EWG/beyaz, +%11) olarak USD yatırımın sene başından beri net yüzde farkını görebilirsiniz.

Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkün. Tahvil fonlarının kredi riski bulunmayan Amerikan Hazine tahvillerine yatırım yaparak raporladıkları para birimlerine göre kur farkından kazançları, bir dönem Çin Yuanı’ndaki değerlenmeden yararlanmak adına satın alınan Dim-Sum tahviller gibi gelişmekte olan ülke tahvil piyasalarına benzer yatırımları hatırlatmaktadır.

Özellikle kaldıraçsız tarafta hisse senedi yatırımlarına alışkın yatırımcıların ETF piyasasında önem kazanmaya başlayan bu trend hakkında haberdar olmaları, kur savaşlarının kızıştığı bir dönemde Amerikan Doları dışındaki para birimlerine sıcak bakmayan yatırımcıların ek getiri arayışında önemli avantajlar sağlayabilir.

* Örnek ETF listesi aşağıdadır

Örnek EFT Listesi

Cüneyt Akdemir

Müdür | Uluslararası Piyasalar SGMK ve FX

mail rapor altı TEFAS

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments