ECB-BUND ve DAX

Haftasonu BOE’nin ekteki getiri eğrisi özet tablosunu görünce ECB’nin QE’sinin başarısı üzerine biraz daha yazmak istedim. Başka bir yazıda QE’nin neden bankacılık sistemini zorlayacağını detaylı olarak paylaşacağım. Ancak şimdilik daha basit rakamlar üzerinden gidelim. Başlayan QE’nin aylık miktarı 60 bn Euro. Bunun 10 bn euroluk kısmı abs ve covered,6 bn supranational olduğuna göre devlet tahvillerine ayrılan pay 44 bn Euro demektir. ECB sermaye payına göre alım yapılacağına göre Alman Bundlarında alınacak aylık miktar 11.3 bn Euroya denk düşüyor .Daha önce de söylemiştim ECB alımlarda taban olarak deposit rate’i yanı şu an için -0.20%yi baz alıyor (ama düşürecek o da Euro’yu düşürecek). Unutmayalım bir de her ihraçta 25% toplamda 33% tavan kuralları var.

Alman hazinesinin bu yıl için açıkladığı alıma müsait bono ihracı 147 bn Euro (2-30 yıl arası), bu yıl itfa olacak miktar ise 132 bn Euro (bügünden 124). Yani nette 15 bn Eurodan bahsediyoruz. Sadece bu yıl ECB’nin alması gereken miktar ise 102 bn Euro.QE vaat edilen tarihe kadar sürecekse toplam rakam 215 bn euro olacaktır. Bankaların ve fonların satışa geleceğini söyleyebilirsiniz. Fiyat iyi olursa elbette ama benchmarka uygun gitmek zorunda olan bir emeklilik fonu iseniz satmak iyi bir alternatif olmayabilir. Yabancıların satacağından ise hiç şüpheniz olmasın (satıp nereye ve hangi enstrümana gidecekler dersiniz?)

1. Getiri EAYrisi

Yukarıda Alman getiri eğrisinde 7 yıla kadar eksi getiri görüyorsunuz (bunun bir kısmı İsviçre örneğinde olduğu gibi Euro dağılırsa Put’u) . İkinci ekte ise getiri eğrisini verdim.

2. Alman Getiri EAYrisi

3 yıllıklara kadar getiri ECB tabanı -0.2%nin altında olduğundan alıma müsait değil. Yukarıdaki veriler ışığında aşağıdaki grafiğe bakalım

3. A�tfa

Almanya’nın borçlanma vade yapısı. 2018’e kadar olan stoku unutun. Alımlar ancak 2019’dan başlayacak (ki orada da getiriler -0.19%,neyse ki ECB durasyon hedefi olmadığını açıkladı).  Net görülen ECB’nin FED’in aksine Bund piyasasında rahat alım yapamayacağı ve piyasayı bozacağı. O zaman belki de DAX’ın yükselişinin altında başka bir çılgın beklenti vardır.

Şant Manukyan
Müdür | Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev

mail rapor altA� TEFAS

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments