Çin Hisselerinde İşlem

cin hisseleri

Kimler katılabilir

SSE hisselerinde tüm yatırımcılar işlem yapabilir ama SEHK (The Stock Exchange of Hong Kong Limited) hisseleri için Çin şirketi veya gerekli koşullara sahip bir şirket olmak gerekiyor.

Hangi menkuller işlem görecek?

Northbound (Yani Çin hisseleri):SSE hisselerinden sadece A tipi hisseler işlem görecek. SSE 180 ve 380 endeks hisseleri ile bu endekslerde olmasa bile HK-H tipi olarak işlem gören hisseler olacak. Toplam 568 hisse ve piyasa değerinin 90%si işlem hacminin ise 80%sinden bahsediyoruz            Southbound: Çin’li yatırımcılar HS Composite LargeCap ve HS Midcap ile H hisselerini trade edebilecek. Yazdıklarım ana hatları, önemli istisnalar var.

Kota var mı?

Northbound için toplam 300 bn rmb Southbound için 250rmb. Günlük kotaları ise 13 ve 10.5bn rmb.Her ikisi de net basis.  Kotalar dolduğunda tek yönlü olarak işlemler durdurulabilecek. Toplam ve günlük kotaların nasıl çalıştığı konusunda detaylara girmiyorum.

Shanghai-Hong Kong Stock Connect uygulamasının cari QDII / QFII uygulamasından farkı nedir?

SHKSC tüm SSE üyelerine,  Southbond işlemlere yetkili kurumsal ve bireysel yatırımcılara ve tüm Northbound işlemler bir kısıtlama olmaksızın tüm müşterilerine açık ve yukarıda belirttiğim gibi bazı SSE A hisseleri ile HK hisselerini kapsıyor. QDII ve QFII’da kota uygulaması kurum bazında olurken bu vakada tüm piyasa için geçerli.

İşlem Saatleri Nasıl?

SSE hisselerinde (Northbound) Çin saatleri Southboundda ise SEHK saatleri geçerli olacak.

İşlemler ve takas hangi kurda olacak?

SSE hisseleri sadece RMB olarak işlem görecek, Çinli yatırımcılar ise SEHK işlemlerini HKD ile yapacak ve fakat takas RMB bazında olacak.

Emir Tipleri Nasıl? Day trade olacak mı?

SSE hisseleri için sadece limit emir olacak. Çin’de A hisselerinde day trade olmadığından SSE hisselerinde T günü alım yapıldığında T+1 ve sonrasında satım yapılabilecek.

Açığa satış yapılabilecek mi?

Naked olmamak şartı ile evet ancak çeşitli koşullar söz konusu.

Kısacası Çin hisseleri globalleşiyor.

Şant Manukyan
Müdür | Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev

mail ve rapor alti banner 468x68_20141027

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments