Başkanlık Döngüsü ve Star Wars

2016’nın güzel klişelerinden bir tanesi de “Başkanlık Döngüsü” olacaktır. Tabii bunun çeşitli varyasyonları var.Aynı partiden bir başkan 2 dönem üst üste görevde bulunduğu dönemlerde ne olmuş, Cumhuriyetçiler veya Demokratlardan hangisi seçilirse hangi sektörler karlı çıkar vb istatistikler seansların sakin konunun az olduğu günlerde önümüzü çıkacak. ABD seçimleri zaten başlı başına ilginç bir noktada. Ben ne Turmp’ın şansının sanıldığı kadar az olduğunu düşünüyorum (suikast olmadığı sürece) ne de seçilirse Clinton’un (futurelarda trade ederek 1000 doları nasıl 100,000 dolar yaptığı hikayesini bilmem okudunuz mu) dönemini tamamlayabileceğini.

Standart döngüde, ki insan yapısı olduğunu unutmamak gerek, başkanlığın 3. yılı mali politikaların gevşediği ve böylece seçmene hoş görülmeye çalışılan bir yıldır. Bu nedenle 3. yıl şirket karları ve hisseler için pozitiftir. Ancak bu kez gördüğünüz gibi olmadı. Ve daha sonra bu adımlar enflasyonist olduğu için yeni seçilen başkan ve FED bu soruna karşı önlem almak zorunda hisseder. Sanırım bu kez ABD’de herkes “keşke” diyordur.

Bu standart döngü kavramına karşı bu kez çok büyük olsa da para arzının sınırlandırıldığı ve faizler çok düşük olsa da yükseltildiği (faiz artışı endeksleri destekler) bir dönemle secime giriyoruz. Yani sadece geçmiş dönemlerin tamamına göz atarak bir sonuca ulaşmak çok hatalı olacaktır. Yine de bu ortalamaları 1945 sonrası dönem için paylaşırsam S&P yıllar itibarı ile:

  • 1. yılların 61%’i yükselmiş ve  fiyat değişimi 6.3% olmuştur
  • 2. yılların 59%’u yükselmiş ve değişim 5.3% olmuştur
  • 3. yılların 88%si yükselmiş ve değişim 16.1% olmuştur (gerek 5 gerekse 3. yıl kuralını ihlal eden bir S&P oldu 2015 performansı)
  • 4. yılların 76%’sı yükselmiş  ve değişim 6.1% olmuştur. (Kaynak Capital IQ)

DJA ve Faizler

Yukarıda DJA ve faizleri görüyorsunuz. Çalışmalara göre 3. ve 4. yıllarda faizler 1 ve 2. yıllara oranla ortalama (kilit kelime) 0.55% daha düşük oluyor. Tüm bu varsayımlar altında yatırım yapıldığında 2. senenin 1 Ekiminde alınan ve 4.senenin 31 Aralığında satılan endeks en yüksek getiriyi yaparken 1. yılın ilk günü alınan ve 2. yılın 30 Eylülünde satılan endeks en kötü performansı gösteriyor (Kaynak: The Four Year Presidential Cycle and the Stock Market).

Sık sık FED secim senesi faiz artışı yap(a)maz yorumunu duyacaksınız, hatta 2015’te duymaya başladınız. 11 secimin 6’sında faizleri arttırdı (1988 ve 2004 en belirginler, 1983 ve 1999 ise şu ana paralel secim öncesi artışın yapıldığı dönemler) 5’inde ise düşürdü. Yani FED doğrudan seçimleri baz alarak bir karar vermiyor. Yine vermeyecektir.

secim yillarinda

*Dimensional Funds Matrix kitabından alıntı.

Şu daha geniş çalışmayı da paylaşmak istiyorum : https://erinarvedlund.files.wordpress.com/2012/10/mfs-election-study-20121.pdf

Sonuç: Bunların hepsi yeni yıl için makul bir tahminde kullanılabilecek geçmiş veriler. Ancak 2130 seviyesi aşılmadan S&P long gitmek istemiyorum. Yıllık kapanışın ilk kez eksi olması momentum kaybını gösteriyor. Ancak yıl içinde gelen satışın 95%ini geri almış olmamız trendin bitmediğini düzeltmenin yatay sürebileceğini düşündürüyor. Direnç aşıldığında 2300-400 aralığını hedefleyebiliriz.  

!!!!Spoiler Alert!!!!

Şayet Star Wars’u seyretmediniz ise bundan sonrasını okumayın lütfen. Ben de eleştiri yapıcı olmalı eksikleri göstermeli düsturu ile yazdım :

  1. İşin kılıcı bir lazer silahı değildir. Bizim zamanımızda bir ağırlığı vardı, herkes kullanamazdı. Zaten kılıç gücün bir vasıtasıdır. Güce denge getirecek kadar önemli olan Skywalker’ın gördüğü eğitimleri hatırlayın. Şimdi dünün stormtrooperi, hurdacısı elinde ışın kılıcı ortalıkta koşuşturuyor. Diyeceksiniz ki force is stong with this girl. Belki ama son sahnede Kylo Ren ile aralarına yarık girince Jedi 101 hareketi olan uçarak karşıya geçmeyi bile beceremedi. Olmamış.
  2. Karanlık taraf Kylo Ren’e kaldı ise işi zor. Siyah giyip, alevli kılıçla şekil yapıp, sinirlenince kamu mallarına zarar verip 3-5 garibanı dövmekle olmaz bu iş. Darth Vader Obi Wan gemiye geldiğinde 1 km öteden hissetmişti Kylo babasının yanından geçiyor haberi yok. Yoda, Obi Wan gibi klasında 1 numara isimlerle dövüşmeden Darth Vader’ın yerini alamaz. Zayıf kalmış.
  3. Yıldızı imha sahnesi de olmamış. Ne kadar iyi pilot olursan ol olay Skywalker’ın bilgisayarı kapatıp Güce güvenerek ölüm yıldızını tek atışta bitirmesinde. Dinamit koyup kentsel dönüşüme alınmış gibi içten çökertilen binalar falan… Ana fikri yakalayamamış.
  4. Akılda kalan bir tek replik yok. Hadi Yoda bu işin ustasıydı, kimse onun gibi olmaz diyelim.. Peki ya Obi Wan’ın Anakine “I have the high ground” Darth’ın “Luke I am your father”, “I find your lack of faith disturbing” veya “The circle is now complete. When I left you, I was but the learner. Now I am the master ” sahneleri vs? O zamanlar az daha yaşımdan önce askere yazılıyordum. Seyirciyi avucuna alamamış.
  5. Yüzüklerin Efendisi olsun Star Wars olsun Hitlerin Nürnberg konuşmalarına atıfta bulunulduğunu görüyoruz. Ancak bu sahneler artık etkileyici değil. Darth Vader’ın Imparial March müziği etkisinde Amiral gemisine iniş sahnesi ve müziği gibi akılda kalıcı bir sahne yok .Destekleyememiş.
  6. Gelelim “İmparatorun yerini alan Supreme Leader Snoke’a” . Abi senin olayın nedir? Hologramla şekil yapmaktan başka? İmparatorun Yoda ile Senatodaki kapışma sahnesine eşi bir sahne var mı? Adamdan Anadolu yakasını aydınlatacak elektrik çıkardı. Bu kez Cem Yılmaz filminde gördüğümüz hologramla idare ettik. İsim deseniz hispanic çete lideri lakabı gibi… Ağırlığını koyamamış.

Son sözüm de Luke’a. Luke sen ki Yoda gidince Jedilerin şefi oldun, Güçte en ufak dalgalanma olsa hissedersin. Adamlar kendilerinki dahil 4 gezegeni yok etti sen yarın yaşında kıza şekil yapacaksın diye dağın tepesinde rüzgara karşı yalnız adam pozlarında kapüşonu çekmiş denize bakıyorsun. Obi Wan sana böyle mi öğretmişti? Yoda mezarında dönüyordur. Gene de sevgimiz sonsuz.

Şant Manukyan

Müdür | Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments