2020 Beklentileri-1 : Geri Dönüş Yılı

Pek iyi olmasa da iyi ile karneyi alıp bu yıl sınıfı geçebileceğimi düşünüyorum. Aslında yıllık tahminler gördüğüm kadarı ile 3’e ayrılıyor. 1.si TV’lerde gördüğümüz “destek kırılırsa düşer, direnç kırılırsa yükselir” tarzında paylaşılan beklentiler. Bu tür tahminler ekseriyetle tutar ancak yorumcu nedense maaşla çalışmaya devam eder. 2.sini Saxobank tahminleri olarak adlandırıyorum. Saxobank’ın da belirttiği (ve adlandırdığı gibi) bunlar piyasa tahmininden ziyade tahmin sınırlarımızı geniş tutmaya yönelik beklentiler. Gerçekleşme ihtimalleri sıfıra yakın ancak gerçekleşmesi durumunda dünya değişebilir. 2019 tahminlerinin hiç birisinin gerçekleşmediğini görüyoruz. Bu tip tahminlerimiz 1. şıkkın aksine çok nadiren, belki 1 veya 2 kez tutar. Ancak ya kendi tahminlerimize inanmadığımız ya da cesaretimiz olmadığı için yine maaşlı çalışmaya devam ederiz.

  1. tipi Goldman tahminleri olarak adlandırıyorum :

Orijinal rapor daha net tradelerden oluşur ve yıl içinde pozisyonlar kapatılır, içerik ayarlanır vs . Çoğunu tuttursanız bile Murphy Kanunları işler ve yatırımcı doğru çıkan değil yanıldığınız analizi baz alarak pozisyon alır ve bize de “ hepsini bilsem neden maaşlı çalışayım, Como’da jet sosyete ile takılıyor olurdum” demek düşer.

Bu kez 2 ve 3 karışık bir model paylaşmayı tercih ediyorum. Ancak Saxo’nun aksine “outrageous” olarak değil pek çoğunu gerçekten potansiyel bir gelişme olarak beklediğim için.

1- Enflasyon geri dönüyor. Anti-tezi çok kolay yazılabilecek bir görüş. Sadece demografik gelişmeler ve global borcun seyrine bakarak bile bu görüşün aksini iddia edebilirsiniz. Bırakalım kararı 2020 yılı versin. Aşağıda Cleveland medyan CPI ve herkesin takip ettiği çekirdek CPI var.

Her ikisi de son 10 yılın en yüksek seviyesinde ancak biz sadece PCE’nin hala 2% seviyesinin altında olduğunu duyuyoruz. Aşağıda ise yöneticileri dışarıda tuttuğumuzda ücretlerin seyrini görüyorsunuz (+3.50%).

Emtia dinamiklerinin de enflasyon konusunda yardımcı olacağını düşünüyorum, bu aşağıda ayrı olarak değineceğim bir konu. Hemen Ocak başında değil ama yılın genelinde enflasyon eğilimi artacak. Ticaret savaşının tedarik zincirleri üzerinde yaratacağı negatif etki ve 2020’de olmasa bile orta vadede gelmesi kaçınılmaz mali paketler diğer iki temel dinamik olarak karşımıza çıkacak.

Böyle bir senaryoda elbette bono piyasası satışa uğrayacaktır. 2020 ve sonrasında enflasyon beklentiniz varsa breakevenlarda long gitmek yani TIPS alıp UST satmak en doğru ve basit stratejilerden bir tanesi. Ancak bu tip bir gelişme sadece tahvil-bono piyasasını etkilemeyecek. Fed’in enflasyona ne kadar sabır gösterebileceği doların 2020 seyri açısından çok kritik bir nokta. Yükselen enflasyona karşı pasif bir Fed ciddi dolar satışına neden olabilir. Bu konuya ayrı bir mailde değineceğim , doların seyrini etkileyecek dinamik sayısı çok fazla.

2- Emtia geri dönüyor . Aşağıda paylaştığım 2019 beklentilerinde “Endüstriyel emtiadan ziyade , Çin’den net bir paket gelmediği sürece, tarımsal emtiaya odaklanmayı doğru buluyorum. Petrolde global yavaşlama resesyon düzeyinde olmayacaksa (ABD’i için bu beklentileri şu anda abartılı buluyorum) 55-60 bandı makul bir seviye.” demiştim. ( Bu arada yöneticilerimin 30 Kasımda “demek petrol yatay gider diyorsun bundan bir trade çıkabilir” demesi video ve maillerimin okunma oranının ne kadar yüksek olduğunu bir kez daha gösterdi :))   Özelde de Mısır ve Gümüş öne çıkardığım iki varlık oldu ve sert bir rally yaşandı “Yükseliş başladığında (altın gümüş oranı gösterecek) gümüşü tercih etmeliyiz.” Ara ara Dow Altın oranındaki gelişmeleri de paylaşıyorum. Ancak aşağıdaki grafik tüm emtia dünyası ile S&P’yi karşılaştırması açısından daha önemli.

Grafik potansiyel 2 bilgiyi içeriyor. 1- Emtia yükselecek (ki yine detayda bakmak gerekecek ) 2- Emtia S&P’ye oranla daha iyi bir performans gösterecek (bir ara J) . Bonus olarak da emtia para birimlerini daha yakından takip etmemiz gerekecek anlamını çıkartabiliriz. Oran yukarı çıktığında 2STD üzerinde iyi sinyal alıyoruz. Aşağıda ise STD olarak bir abartı olmasa da aşırı seviyelerdeyiz.

3- Petrol geri dönebilir. Evet bu bir tip 2  analiz olacak. Global büyümenin petrol fiyatlarını bir yükseliş trendine sokması mümkün değil. Hatta o kadar mümkün değil ki, Venezüella’nın neredeyse piyasadan tamamen çekildiği , Libya’nın bir var bir yok olduğu, İran’ın nefes alamadığı, Aramco’ya saldırı düzenlendiği bir ortamda bile WTI 55-60 bandını kıracak bir yukarı ivmeye kavuşamadı. Ancak 2 olası gelişme bunu sağlayabilir. 1- Demokrat aday adaylarından 3 isim , ki Harris oyundan düştü, Harris, Sanders ve Warren Beyaz Saraya girdikleri gün kaya petrolünü yasaklayacağını söylüyor. Yasaklansa bile bunun özel mülklerde uygulanması, Kongreden geçmesi vs uzun zaman alacaktır ancak piyasa rahat hareket etmez ve petrol fiyatları hızla yükselişe geçer. 2- S. Arabistan’da bir iç karışıklık. MBS ülkeyi değiştirmek için adımlar atarken SSCB’de görüldüğü gibi bir çözülmeye neden olabileceği gibi Taleb’in antikırılganlık kavramı ile ifade ettiği aşırı stabilitenin büyük sorun biriktirmesi söz konusu.

İlk bölümün sonu……

Şant Manukyan

Direktör | Uluslararası Piyasalar

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments