ISMEN 2014/6 Finansal Performansı

ISMEN kısa bir süre önce 2014/6 finansal sonuçlarını açıkladı. Açık olarak belirtmeliyim ki yılın ilk altı aylık döneminde göstermiş olduğumuz başarılı finansal performansımızın memnuniyetini yaşıyoruz. Zira, özellikle yılın ilk çeyreğinde yaşanan gergin yerel seçim süreci ile dalgalı para ve sermaye piyasası koşullarına rağmen, özellikle ikinci çeyrek performansımızla önemli bir başarı elde ettik. Her zaman olduğu gibi farklı faaliyetlerden gelir yaratabilme özelliğimiz, etkin risk yönetimi sistemimiz ve kurumsal yönetim anlayışımız bu performansın en önemli unsurları oldu.

Artan risk iştahı, yükselen pay piyasası seviyeleri, para piyasalarındaki hareketlilik ve politik tansiyonun normalleşmeye başlamasının faaliyetlerimizi ve dolayısıyla finansal göstergelerimizi destekleyeceğini öngörüyorduk. Değişen bu koşullar nedeniyle sadece konsolide olmayan (solo) performansımızla değil, stratejik konsolidasyon yapımızın da katkısıyla karlılığımızın artacağını düşünüyorduk.

Netice olarak, ikinci çeyrek konsolide net karımız 29,8 milyon TL ile ilk çeyreğe göre I2 ve geçen yılın aynı dönemine göre 4 artış gösterdi. Elde edilen bu sonuç, İş Yatırım’ın tarihi en yüksek ikinci çeyrek kar rakamı oldu. Bu sonuçla, altı aylık karımız 34,8 milyon casino TL ile yıllık I artarken, özkaynak karlılığımız da  olarak gerçekleşti.

Son derece zayıf ilk çeyrek piyasa koşullarına rağmen, yılın ilk yarısında şirketimizin solo net karının geçen yılın aynı dönemine göre sadece  gerilemesini de, doğrusu makul karşılıyoruz. Konsolidasyon yapımıza baktığımızda ise, özellikle ikinci çeyrek piyasa dinamiklerinin lehimize gelişimiyle, finansal tablolarımıza stratejik katkıda bulunan bağlı ortaklıklarımızın da net karımıza önemli katkısını gördük.

Yılın ilk yarısı için operasyonel gelirlerimize baktığımızda, öz kaynak ve alım satım gelirlerimiz yıllık 7 artarken, kaldıraçlı alım satım dahil komisyon gelirlerimiz 1 geriledi. Komisyon gelirlerimizde bu geçici gerilemenin ana nedenleri, ilk çeyrekte endeksin 65.000’li seviyelerde olması (2013/3’te 80.000’li seviyeler), artan işlem hacmine rağmen gerileyen kaldıraçlı alım satım gelirleri ve son olarak geçen sene ikinci çeyrekte halka arzına aracılık ettiğimiz Pegasus halka arzı gibi bir pay arzına aracılık işlemimizin bulunmaması oldu.

Operasyonel giderlerimize baktığımızda ise yılın ilk altı ayında, 2013 yılının ilk altı aylık dönemine göre olan ’lik artış da, önceki dönemlere kıyasla maliyet yönetiminin daha titiz bir şekilde benimsendiğini gösteriyor.

Halka arzından bu yana son sekiz yılda ,5 ortalama öz kaynak karlılığı ve %5 temettü verimliliğine sahip olan ISMEN, yılın başından bu yana yatırımcısına  getiri sağlamış durumda. 

Dahası, ISMEN hali hazırda 5.2 F/K ve 0.8 F/DD çarpanlarla işlem görüyor.

Ozan Altan

Müdür Yardımcısı | Yatırımcı İlişkileri

Ozan Altan hakkında

Özel Yükseliş Koleji’ndeki orta öğrenimini takiben, lisans ve yüksek lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat ana bilim dalında tamamladı. 2002 yılında İş Bankası’na katılan Ozan Altan, 2004 yılında İş Yatırım’da göreve başladı. Borsa ve Acente Hizmetleri Müdürlüğü’nden sonra Mevzuat ve Uygunluk Müdürlüğü’nün kuruluş çalışmalarında yer aldı. Şirketin halka arzıyla birlikte 2007 yılında Yatırımcı İlişkileri Müdürlüğü’nü kuran ve halen birim yöneticiliği görevini sürdüren Ozan Altan, aynı zamanda şirketin Kurumsal Yönetim Komitesi üyesidir.
Bu yazı Yatırımcı İlişkileri kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir