Brezilya (Ba2/BB/BB) Yüce Divan Oylaması

1872041_720x360

Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olan Brezilya’nın politik gelişmelere olan kırılganlığı dün bir kez daha test edildi.  Parlamento’nun alt kanadının geçici Başkanı’nın Nisan ayındaki Yüce Divan oylamasını iptal edeceği açıklamasıyla Bovespa endeksi gün içerisinde %5 geriledi. Ancak, Senato’nun Çarşamba günü için planlanan Yüce Divan oylamasını gerçekleştireceği ve Parlamento’nun geçici Başkanı’nın kararından vazgeçtiği açıklamasıyla endekslere ve Brezilya Real’ine tepki alımları geldi.

Dilma Rousseff’in istifası için, Senato’da yarın bütün gün sürmesi beklenen Yüce Divan görüşmeleri ve ardından yapılacak oylamada salt çoğunluğun Yüce Divan kararına evet demesi gerekmektedir (Kasım ayında öngörülen son oylama da ise 2/3 çoğunluk gerekmektedir). 81 üyeli Senato’daki son durum aşağıda;

c1

Sene başından beri hem FED’in “lower for longer” eğiliminin ağırlık kazanması hem de Rousseff hükümetinin düşürülme ihtimalinin beraberinde getirdiği ümitle, Brezilya kıymetleri diğer EM’lere göre daha iyi bir performans sergilemişti.  Bundan sonraki dönemde ise, Rousseff’in istifası ardından geçici olarak hükümeti kurması beklenen Başkan Yardımcısı Temer’in, özellikle Brezilya’nın içinde bulunduğu ekonomik krize yönelik atacağı adımlar, eurotahvil getirilerindeki daralmanın gidişatını belirleyecek.  Ancak, Temer’in yolsuzluk skandalına bulaşan parti üyeleri nedeniyle koalisyon hükümetine uzun süre destek bulamadan erken seçime gitmesi politik riskin tekrardan Brezilya kredileri üzerindeki baskısını arttıracaktır.

Hali hazırda Cuma günkü Fitch not indirimi ardından, bölgedeki benzer kredi notuna sahip Paraguay’a göre Brezilya’nın 2016 yılında ihraç ettiği 10 yıl vadeli eurotahvil yaklaşık 90bps yukarıda işlem görmektedir (Rusya’ya tahvillerine göre +150/175 bps). Ancak, yatırım bazında ikinci piyasa yerine, 2014 yılında Latin Amerika’daki eurotahvil ihraçlarının %70’ini gerçekleştiren Brezilya kredilerinin ekonomik kriz nedeniyle 2015 yılında uzak durdukları birinci piyasa borçlanmaları önümüzdeki dönemde tercih edilmelidir. FED’in bekleme eğiliminde aylık EM ihraçlarının Nisan ayında $60 milyarla 2013’teki seviyelerine ulaştığı ortamda (sadece Arjantin’in 4 ihracına toplam $65 milyar talep gelmişti), Brezilya’dan gelebilecek kamu ya da şirket ihraçlarının hem scarcity-kıtlık faktörü hem de tekrardan yurtdışı yatırımcıları çekebilmek adına önerecekleri ek getiri potansiyelleri nedeniyle yatırımcılara trade fırsatları vermesi beklemelidir.

c2

Aylık EM Eurotahvil Borçlanmaları

Cüneyt Akdemir

Müdür | Uluslararası Piyasalar – SGMK ve FX

Cüneyt Akdemir hakkında

2000 yılında Washington D.C.’deki American Üniversitesi’nden Finans ve Uluslararası Pazarlama üzerine lisans derecelerini alan Cüneyt Akdemir, aynı yıl, profesyonel kariyerine merkezi Alexandria, Virginia’da olan portföy yönetim şirketi Nye, Parnell & Emerson’da başladı. 2002 yılında hak kazandığı portföy yöneticisi lisansı ile görevini Portföy Yöneticisi unvanıyla NP&E’nin yeni yapılandırılması olan Foxhall Capital Management şirketinde 2005 yılına kadar devam ettirdi. Uluslararası finans piyasaları alanındaki uzmanlığıyla 2005 yılının Ağustos ayında İş Yatırım’a katıldı. Halen Uluslararası Piyasalar bölümü altında Sabit Getirili Menkul Kıymetler ve FX işlemlerinden sorumlu Müdür olarak çalışmaktadır.
Bu yazı Uluslararası Piyasalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir