Brexit’in gölgesinde kalan seçimler

4818

Bremain’i destekleyen İşçi Partisi üyesi Joanne Cox’a geçtiğimiz hafta Perşembe günü düzenlenen suikastla, 23 Haziran’daki AB referandumunda ibre Bremain’e dönmüş durumda. Piyasalara bugün hakim olan iyimserliğin arkasındaki neden olarak öne çıkan Bremain morali, bahis sitelerinin en son yayınladığı oranlarda yansımakta. (William Hill; Bremain 1/5, Brexit ise 7/2).

Ancak, son dönemde İngiltere’yle gündemden düşmeyen politik değişim rüzgarı Avrupa’da tüm hızıyla devam etmektedir. Haftasonunda İtalya’daki yerel seçimlerde Başbakan Renzi’nin partisinin Roma ve Torino’da kaybetmesi, Ekim ayı olarak planlanan referandum öncesi Renzi cephesi açısından alarm sinyalleri niteliğindedir (Referandum’da kaybettiği takdirde Renzi istifa edeceğini açıklamıştı). Haftasonundaki seçim sonuçlarına rağmen, Dünya’nın en büyük tahvil piyasalarından olan İtalya’daki tahvil getirileri Bremain olasılığının artmasıyla Pazartesi günü 6-7 baz puan gerilemiş durumda. Diğer taraftan haftasonunda da İspanya’da genel seçimler yapılacak.  Parlamento’nun alt kanadında hükümet kurmak için 350 koltuktan 176’sı gerekmektedir. Ancak, geçtiğimiz Aralık ayında olduğu gibi uzun bir süreden beri ilk defa tek partili çoğunluğa veda eden İspanya’da koalisyon senaryosu en olası sonuç olarak öne çıkmaktadır. Pazar günkü seçimlerde çıkabilecek PP (People’s Party) + C (Ciudadanos) koalisyon hükümeti en piyasa yanlısı sonuç olarak kabul edilirken, Podemos+PSOE koalisyon hükümeti ise Avrupa Birliği’nin sallantıda olduğu bir dönemde yeni bir cephenin açılmasına ve kelime hazinelerimize yeni Exit’li türevlerin yerleşmesine neden olacaktır.

sondeo

Seçim sonuçlarının takip edilmesi için; http://www.infoelectoral.interior.es/min/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Cüneyt Akdemir

Müdür | Uluslararası Piyasalar SGMK ve FX

brexit_mail altı

Cüneyt Akdemir hakkında

2000 yılında Washington D.C.’deki American Üniversitesi’nden Finans ve Uluslararası Pazarlama üzerine lisans derecelerini alan Cüneyt Akdemir, aynı yıl, profesyonel kariyerine merkezi Alexandria, Virginia’da olan portföy yönetim şirketi Nye, Parnell & Emerson’da başladı. 2002 yılında hak kazandığı portföy yöneticisi lisansı ile görevini Portföy Yöneticisi unvanıyla NP&E’nin yeni yapılandırılması olan Foxhall Capital Management şirketinde 2005 yılına kadar devam ettirdi. Uluslararası finans piyasaları alanındaki uzmanlığıyla 2005 yılının Ağustos ayında İş Yatırım’a katıldı. Halen Uluslararası Piyasalar bölümü altında Sabit Getirili Menkul Kıymetler ve FX işlemlerinden sorumlu Müdür olarak çalışmaktadır.
Bu yazı Uluslararası Piyasalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir