Aylık arşiv: Kasım 2015

Dünyanın Gerisinde Kalmak

Aralık’ta faiz artırılması ihtimalini daha da güçlendiren Fed tutanakları sonrası dünya piyasalarındaki iyimser hava devam ediyor. Olası faiz artışını ABD ekonomisinin yeterince güçlenmesinin kanıtı olarak gören Wall Street ve Avrupa Borsaları son bir haftada yüzde 3 civarında değer kazandı.

Araştırma kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Denge Seviye Kaçta?

Benim açımdan dün FOMC tutanaklarında en önemli bölüm aşağıdaki 4 paragraftı. Dünkü mailimden sonra biraz daha detaylandırmak istiyorum. Teknik detaylara girmemeye çalışarak bir kaç tablo paylaşacağım.  Aşağıdaki paragraflarda 2 “vade” var. Biri bence 2016 ve 2017’nin bir kısmı belki 2017’nin … Okumaya devam et

Uluslararası Piyasalar kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Boğa tuzağı mı, ayı kapanı mı?

Seçimler sonrasında yaptığımız değerlendirmede politik belirsizliğin azalmasının verdiği destekle kısa vadede borsanın 85 bine kadar yükseleceği, doların Türk lirasına karşı 2,80 civarına gerileyeceği, 10 yıllık faizlerin %9,0’a yaklaşacağı öngörüsünde bulunduk ancak bu yükselişin kalıcı olmayabileceği konusunda uyardık.

Araştırma kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Tarim Dışı İstihdam

İyimserler her zaman haklı çıkmak zorundadır, Kötümserler ise bir kez haklı çıkarsa yeter. FED’in Aralık ayında faiz arttırması için toplantıya kadar olan dönemde tüm verilerin iyi gelmesi gerekiyor. Arttırmaması için ise bugün NFP’un zayıf gelmesi yeterli.

Uluslararası Piyasalar kategorisine gönderildi | Yorum bırakın