Aylık arşiv: Ekim 2015

FED ve bir ihtimal daha var

Eylül FOMC açıklamasını şu adresten görebilirsiniz.  Ekim ayında faiz artışı beklenmiyor olmasına rağmen açıklama yine hareket yaratabilir. 1. Ekonominin görünümü paragrafında geçici olmasına rağmen son veriler ışığında istihdam piyasasında bir yavaşlama olduğunu belirtecek ancak büyümeyi “moderate” olarak tarif etmeyi sürdürecektir.

Uluslararası Piyasalar kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Kördüğüm sandıkta mı çözülecek Meclis’te mi?

Eylül ve ekim ayında yapılan anketler ve Mutsuzluk Endeksi modelimiz kasım başında yapılacak erken genel seçimlerin Meclis’teki parçalı yapıyı değiştirmeyeceğine işaret ediyor. Seçmenin siyasi tercihinde önemli değişikliklere yol açacak olağanüstü gelişmeler yaşanmazsa haziran seçimlerinde olduğu gibi parçalı bir Meclis yapısı … Okumaya devam et

Araştırma kategorisine gönderildi | , , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

QE ve Hanelerin Davranışı

FED faiz artışlarının ötelenmesi ile yeni bir QE beklentilerinin yüksek sesle gündeme gelmesi aynı zamanda QE’nin etkinliğinin de sorgulanmasına neden oluyor. Yayınlanan çalışmalarda dikkat çekici rakamsal tespitler söz konusu:

Uluslararası Piyasalar kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

İş Varant 5 Yaşında!

İş Yatırım’ın ihraç ettiği yatırım kuruluşu varantlarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasının üzerinden beş yıl geçti. İş Varant serüveni bundan beş yıl önce dayanak varlığı BIST30 endeksi olan iki adet varantla başlarken, bugün itibariyle piyasada 19 farklı dayanak varlık üzerine … Okumaya devam et

Hazine ve Portföy Yönetimi kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

ABD için kötü olan Türkiye için iyi mi?

Piyasalar haftaya ABD ekonomisinden gelen sürpriz yavaşlama işaretleriyle başlıyor. Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi yalnız beklentilerden çok daha zayıf gelmesiyle değil, Wall Street’in verdiği tepki açısından da dikkat çekiciydi.

Araştırma kategorisine gönderildi | Yorum bırakın